Buspas na Męczenników Majdanka dla wszystkich kierowców? Radny prosi, a urzędnicy twierdzą, że mają związane ręce

buspas
Buspas | fot. Dominik Wąsik

Miejski radny wystosował prośbę do Urzędu Miasta Lublin o rozważenie możliwości udostępnienia buspasów dla wszystkich kierowców w ramach walki z korkami na Drodze Męczenników Majdanka. Miasto twierdzi, że nie może na razie nic z tym zrobić.

Buspasy dla wszystkich kierowców

Interpelację w tej sprawie złożył radny Marcin Jakóbczyk. Chodzi o możliwość udostępnienia korzystania z buspasów na Drodze Męczenników Majdanka dla wszystkich pojazdów w godzinach między 7:00-9:00 oraz 15:00-17:00.

„Propozycję argumentuję ogromnym zakorkowaniem Drogi Męczenników Majdanka we wzmiankowanych porach, kiedy to mieszkańcy miasta przemieszczają się z domów do zakładów pracy (po południu w odwrotnym kierunku), nierzadko rozwożąc dzieci oraz współmałżonków odpowiednio do szkół, przedszkoli, żłobków czy miejsc pracy. Jednocześnie BUS pasy pozostają niemalże puste, a korzystanie z nich w ww. godzinach pozwoliłoby na wyraźne rozładowanie natężenia ruchu, nie mając większego wpływu na płynność jazdy pojazdów komunikacji miejskiej” – argumentuje radny Jakóbczyk.

Przypomnijmy, że obecnie do korzystania z buspasów oprócz pojazdów komunikacji miejskiej i busów, uprawnione dodatkowo są pojazdy policji, straży miejskiej oraz motocykle i pojazdy elektryczne.

Urzędnicy mają związane ręce

Radny otrzymał odpowiedź na swoją interpelację. Już wiadomo, że Urząd Miasta nie przychyli się do jego propozycji rozwiązania problemu z korkami w tym rejonie.

„Dopuszczenie do korzystania z buspasów dodatkowych użytkowników, zwłaszcza w godzinach szczytu komunikacyjnego wiąże się z ograniczeniem przepustowości buspasów, powodując, że stracą swoją zamierzoną funkcję, którą m.in. jest: szersze wykorzystanie bardziej efektywnego transportu publicznego, zmniejszenie wykorzystania samochodów osobowych, poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego” – przekonuje Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

Kolejnym argumentem lubelskiego ratusza jest fakt, iż buspas na ul. Droga Męczenników Majdanka był jednym z komponentów projektu unijnego.

„Jego zakres obejmuje też budowę nowej sygnalizacją świetlnej na skrzyżowaniu ulic: Franczaka „Lalka”, Skalskiego i Jagiellończyka. Aktualnie trwają prace projektowe. Tym samym cały projekt jeszcze się nie zakończył, co oznacza także, że nie rozpoczął się okres trwałości dla tego projektu, który trwa 5 lat”- stwierdza Artur Szymczyk.

Niedotrzymanie założeń tego projektu wiązałoby się ze zwrotem otrzymanego dofinansowania.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.