Boże Narodzenie 2023: w jaki dzień jest Wigilia w tym roku? Kiedy są święta Bożego Narodzenia?

Wigilijny barszcz z uszkami
Wigilijny barszcz z uszkami | fot. Adobe Stock

Boże Narodzenie 2023 zbliża się wielkimi krokami. To jedno z najważniejszych świąt w tradycji chrześcijańskiej. W jakie dni tygodnia przypada w tym roku wigilia i święta Bożego Narodzenia? Sprawdź szczegóły poniżej.

Boże Narodzenie 2023. Jak wypada w tym roku?

Jak co roku Boże Narodzenie wypada 25 grudnia. W tym roku będzie to poniedziałek. Dzień wcześniej, niedziela 24 grudnia, obchodzimy Wigilię. Adwent rozpoczął się w niedzielę 3 grudnia, a zakończy 24 grudnia i będzie trwał 22 dni.

Zobacz także: Adwent. Od kiedy się zaczyna, ile trwa, kiedy się kończy? Czy obowiązuje post?

Boże Narodzenie 2023: daty w skrócie

Zobacz także: Ferie świąteczne 2023/2024. Kiedy wolne od szkoły i ile potrwa przerwa świąteczna?

Boże Narodzenie 2023: Dlaczego Wigilia jest zawsze 24 grudnia?

W Polsce obowiązują stałe i ruchome święta państwowe. Wigilia należy do pierwszej kategorii i zawsze przypada 24 grudnia – w tym roku w niedzielę. Z drugiej strony dzień tygodnia zmienia się co roku, dzięki czemu Wigilia może przypadać każdego dnia. Ponadto przepis kościelny oznacza, że ​​przed Bożym Narodzeniem zawsze muszą być cztery niedziele adwentowe.

Już w XI wieku Kościół uważał, że czwarty Adwent i Wigilia Bożego Narodzenia również mogą przypadać w tym samym dniu – taką sytuację będziemy mieli w tym roku. Wigilia to jeszcze nie święta Bożego Narodzenia. Boże Narodzenie zaczyna się nabożeństwem wieczorem 24 grudnia tzw. Pasterka. Sam dzień można również zaliczyć do czasu pokuty, przy czym zachowany jest czas trwania czterech tygodni.

Zobacz także: Czy w Wigilię obowiązuje post? Czy w Wigilię można jeść mięso?

Wigilia 24 grudnia: Jak doszło do tego terminu?

Chrześcijaństwo obchodzi 25 grudnia narodziny Jezusa Chrystusa, którego wierzący uważają za Syna Bożego. Wigilia to wigilia Bożego Narodzenia. Tradycyjnie rodziny spotykają się 24 grudnia, w Wigilię. Wspólna kolacja i wspólne prezenty pod choinką wpisują się w tradycję. Ale są tu różnice regionalne: w wielu krajach, takich jak USA, prezenty wręcza się dopiero 25 grudnia. Zarówno 25 grudnia, jak i 26 grudnia to święta państwowe w Polsce, czyli są dniami wolnymi od pracy.

Chociaż opiera się na nim cały kalendarz zachodniego świata, dokładny rok narodzin Jezusa Chrystusa nie jest do końca jasny. Tak więc rok 2023 nie musi koniecznie oznaczać, że Jezus z Nazaretu faktycznie urodził się przed 2023 rokiem.

Data 24 lub 25 grudnia prawdopodobnie ma inne tło niż faktyczne narodziny Jezusa Chrystusa: przesilenie zimowe przypada na 21 grudnia. Jest to najkrótszy dzień na półkuli północnej i dlatego zawsze był ważny w wielu kulturach i zwyczajach. W tym czasie nawet ludy germańskie obchodziły święta. Kościół przyjął i nadał znaczenie wielu pogańskim świętom, w tym przesileniu zimowemu.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.