Wigilia 2023. Czy dzisiaj jest post? Czy w Wigilię obowiązuje post ścisły?

chleb
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

24 grudnia Polacy obchodzą najważniejsze dla katolików święto – Wigilię Bożego Narodzenia. Chcąc odpowiednio przygotować się do wigilijnej wieczerzy, warto wiedzieć, czy tego dnia obowiązuje post ścisły? Czy w wigilię można jeść mięso?

Czym jest post? Rodzaje postów

Post jest to dobrowolne powstrzymanie się od całkowitego jedzenia lub od spożywania pewnych rodzajów pokarmów (np. mięsa) przez określony czas. Pości się przede wszystkim z przyczyn religijnych. Rozróżnia się post ilościowy, jakościowy, ścisły i eucharystyczny.

Post ilościowy polega na spożyciu w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta oraz lekkiego posiłku rano i wieczorem.

Post jakościowy polega na powstrzymaniu się od spożywania pokarmów mięsnych. W każdy piątek roku, jeżeli nie przypada w tym dniu uroczystość, należy zachować post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Post ścisły – łączy oba posty w jeden. Obowiązuje tylko dwa dni w ciągu roku, to jest w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

Post eucharystyczny – polega na nie spożywaniu żadnych posiłków od północy do czasu przyjęcia komunii świętej.

Czy w Wigilię 2023 obowiązuje post?

Dzień przed świętami Bożego Narodzenia przypada Wigilia. Rodziny zasiadają do wspólnej wieczerzy, gdy na niebie pokaże się pierwsza gwiazdka. Zgodnie z tradycją na stole powinno pojawić się dwanaście wigilijnych potraw.

Częścią polskiej tradycji jest wigilijny post w dniu 24 grudnia. Nie wynika on z aktualnie obowiązujących przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), czy Konferencji Episkopatu Polski.

Fragment Uchwały nr 15/364/2014 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13 marca 2014 r. jasno określa, że w Wigilię nie obowiązuje żaden ze wskazanych wcześniej postów.

Księża i biskupi zachęcają do zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów w Wigilię Narodzenia Pańskiego.

Zobacz także: Czytanie na Wigilię przy stole. Który fragment Ewangelii czytamy przed kolacją wigilijną?

Mięso w Wigilię

„Zachęcamy, zgodnie z postanowieniem II Polskiego Synodu Plenarnego, do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w wigilię Bożego Narodzenia, ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce” – apeluje Episkopat.

POWIĄZANE:

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.