Czytanie na Wigilię przy stole. Który fragment Ewangelii czytamy przed kolacją wigilijną?

potrawy na stole wigilijnym
Potrawy na stole wigilijnym | fot. Adobe Stock

Jaka Ewangelia powinna być czytana w Wigilię? Co się czyta przy stole wigilijnym? Jaka modlitwa przy stole wigilijnym? Odpowiedzi na te pytania szuka wiele osób, które przygotowują się do Wigilii 2023.

Czytanie przed Wigilią

Święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się modlitwą przy wigilijnym stole. Zgodnie z tradycją odczytuje się wówczas fragment z Ewangelii, który opowiada o narodzinach Jezusa. Znajdziemy go w Nowym testamencie w Ewangelii św. Łukasza (Łk 2,1-14).

Co się czyta przed Wigilią?

Przed rozpoczęciem wieczerzy wigilijnej odczytujemy fragment Nowego Testamentu ewangelii według św. Łukasza (Łk 2,1-14).

Kto powinien odczytać fragment Pisma Świętego przed Wigilią? Zależy to od tradycji, jaka panuje w domu, zazwyczaj jest to najstarszy członek rodziny. Czytanie Ewangelii powinno się rozpocząć, gdy przy wigilijnym stole zgromadzą się wszyscy członkowie rodziny.

Modlitwa przed Wigilią

Przy wigilijnym stole powinniśmy się również pomodlić, dziękując Bogu za ten dzień, za to, że jesteśmy w nim razem, za pokarmy. Modlitwę przed Wigilią należy odmówić po odczytanym fragmencie Ewangelii św. Łukasza. Po modlitwie uczestnicy Wigilii dzielą się opłatkiem i zasiadają do kolacji wigilijnej.

Jaką modlitwę odmówić przed Wigilią?

Przed Wigilią odmawia się „Ojcze Nasz”, „Zdrowaś Maryjo”, „Chwała Ojcu” i „Wieczny odpoczynek”.

POWIĄZANE: Pierwsza gwiazdka Wigilia 2023. O której godzinie siada się do stołu?

Wigilia. Fragment Ewangelii według św. Łukasza

Fragment z Ewangelii św. Łukasza (Łk 2, 1-14):

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby dać się zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna.Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”. l nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania.

Wigilia. Modlitwa przy stole

Modlitwa Ojcze Nasz

Ojcze nasz,
któryś jest w niebie:
święć się imię Twoje,
przyjdź Królestwo Twoje,
bądź wola Twoja jako w niebie,
tak i na ziemi.
Chleba naszego powszedniego
daj nam dzisiaj.
I odpuść nam nasze winy,
jako i my odpuszczamy naszym winowajcom.
I nie wódź nas na pokuszenie,
ale nas zbaw od złego.
Amen.

Modlitwa Zdrowaś Maryjo

Zdrowaś Maryjo,
łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławionaś Ty między niewiastami
i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus.
Święta Maryjo, Matko Boża,
módl się za nami grzesznymi
teraz i w godzinę śmierci naszej.
Amen.

Modlitwa Chwała Ojcu

Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.

Modlitwa Wieczny odpoczynek

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.