Pierwsza gwiazdka Wigilia 2021. O której godzinie siada się do stołu?

Pierwsza gwiazdka Wigilia 2021. O której godzinie siada się do stołu?

Zgodnie z tradycją w wigilię Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia, do stołu zasiada się dopiero wtedy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. O której godzinie pierwsza gwiazdka 24.12.2021?

Umownie przyjęło się, że kolacja wigilijna zaczyna się, kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Pierwszej gwiazdki 24 grudnia wypatrują młodzi i starsi. O której godzinie pierwsza gwiazdka pojawi się na niebie 24.12.2021? Gdzie wypatrywać pierwszej gwiazdki? Czy pierwsza gwiazdka będzie widoczna w Wigilię 2021? Odpowiedzi na te pytania szuka wiele osób, które już 24 grudnia zasiądą do wigilijnej kolacji.

POWIĄZANE: Dlaczego dzielimy się opłatkiem ze zwierzętami?

Pierwsza gwiazdka 2021. Gdzie i kiedy jej szukać?

O której godzinie pierwsza gwiazdka rozbłyśnie na niebie i da nam znać, by zasiąść do wigilijnej kolacji? W grudniu zmierzch zapada dosyć szybko, dlatego już około godziny 15 zaczyna się ściemniać. Słońce w różnych częściach Polski zachodzi zgodnie z położeniem danej miejscowości.

Te wysunięte bardziej na wschód według aktualnych danych na dzień 24 grudnia 2021 tj. Białystok pierwszą gwiazdkę powinien ujrzeć chwilę po godzinie 15:13. Dla kolejnych części Polski ten czas będzie się wydłużał. Przykładowo zachód słońca w Lublinie 15:26, Warszawa 15:26, Łódź 15:36, Kraków 15:42, Poznań 15:42, Zakopane 15:45, Ustka 15:30, Szczecin 15:46.

Wigilia 2021 – o której godzinie zasiada się do stołu wigilijnego?

Tradycja mówi, że kolacja wigilijna powinna rozpocząć się wraz z nadejściem pierwszej gwiazdki. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii ujrzeli Trzej Królowie.

Pierwszej gwiazdki możemy wypatrywać w momencie, gdy powoli będzie się ściemniać, czyli między godziną 15, a 16. To, o której zaczniemy wigilijną wieczerzę, zależy od nas samych. Jedni robią to dosyć wcześnie, w momencie, gdy zapada zmierzch. Inni zaś zasiadają do stołów dopiero pod wieczór, w okolicach godziny 19.

Jak prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Wigilię 24 grudnia na niebie będzie dużo chmur, więc właściwie nie będzie szans, aby ujrzeć pierwszą gwiazdę. Sprawdź pogodę na święta: Pogoda na święta 2021. Jaka pogoda w Wigilię i Boże Narodzenie? Czy spadnie śnieg?

Tradycyjnie wieczerzę rozpoczyna się modlitwą, a następnie jedna osoba czyta fragment Ewangelii Łukasza o narodzinach Jezusa. Czytaj więcej: Czytanie na Wigilię przy stole. Który fragment Ewangelii czytamy przed kolacją wigilijną i jakie modlitwy odmawiamy?

Po kolacji wigilijnej wiele rodzin wybiera się wspólnie na Pasterkę. Msza odbywa się najczęściej około północy, jednak tak naprawdę zależy to od ustaleń poszczególnych parafii. Zdarza się, że rozpoczyna się ona już o 21.00 lub 22.00.

ZOBACZ TAKŻE: Czy w Wigilię obowiązuje post? Czy w Wigilię można jeść mięso?

wigilia święta bożego narodzenia
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.