Adwent 2023. Od kiedy się zaczyna, ile trwa, kiedy się kończy? Czy obowiązuje post?

szopka bożonarodzeniowa
Adwent 2023. Kiedy się zaczyna i do kiedy potrwa? | fot. Adobe Stock

W niedzielę 3 grudnia w Kościele katolickim rozpocznie się Adwent 2023. Okres adwentu trwa od 23 do 28 dni w ciągu roku i obejmuje cztery kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem. Kiedy kończy się adwent w 2023 roku? Sprawdź szczegóły poniżej.

W 2023 roku wigilia wypada w niedzielę, a Boże Narodzenie – 25 grudnia w poniedziałek. Większość pracowników ma wolne już 24 grudnia albo wykonuje obowiązki krócej. W tym roku nie zrobimy zakupów w Wigilię. Przerwa świąteczna 2023 dla dzieci zaczyna się już 22 grudnia i potrwa aż do 2 stycznia 2024.

Czym jest Adwent?

Adwent to słowo pochodzące od łacińskiego „adventus”, co oznacza „przybywanie”. Jest czasem radosnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Okres Adwentu rozpoczyna się od pierwszych nieszporów w pierwszą niedzielę adwentu.

Kiedy zaczyna się Adwent 2023 i ile potrwa? Pierwsza niedziela adwentu już 3 grudnia

W Kościele katolickim Adwent rozpoczyna nowy rok liturgiczny. W 2023 roku pierwsza niedziela adwentu będzie obchodzona 3 grudnia. Wtedy zacznie się Adwent 2023. Długość adwentu nie jest stała – zależy od tego, czy Boże Narodzenie przypada na dzień roboczy, czy w niedzielę.

Okres adwentu trwa od 23 do 28 dni w ciągu roku i obejmuje 4 kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem, 25 grudnia. W 2023 roku ostatnia niedziela adwentu przypada na 24 grudnia, Wigilię Bożego Narodzenia.

Cztery niedziele adwentu w 2023 roku to:

  • 3 grudnia
  • 10 grudnia
  • 17 grudnia
  • 24 grudnia

Roraty w czasie adwentu

Roraty są mszami świętymi ku czci Najświętszej Maryi Panny. Są odprawiane w kościołach podczas całego adwentu z pominięciem niedziel i uroczystości Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W 2023 roku Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny przypada na 8 grudnia (piątek).

Szaty księży podczas adwentowych mszy są fioletowe, poza „Niedzielą Gaudete”, przypadającą w trzecim tygodniu jego trwania.

Adwent 2023. Czy obowiązuje post?

Dla tych, którzy zastanawiają się, czy podczas Adwentu obowiązuje post, mamy dobrą wiadomość. Nie ma obowiązku jego przestrzegania w tym okresie. Nie oznacza to jednak, że duchowni nie zachęcają wiernych do wstrzemięźliwości od wybranych pokarmów i aktywności, zwłaszcza w piątki.

Zobacz także: Czy w piątek można jeść mięso? POST czy dyspensa?

Adwent 2024

Adwent w 2024 roku rozpocznie się w niedzielę, 1 grudnia, i potrwa do wtorku, 24 grudnia. Ostatnią niedzielą adwentu 2024 będzie 22 grudnia.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.