Boże Narodzenie 2023 – kiedy, w jaki dzień wypada w tym roku?

choinka kobieta święta książka
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Boże Narodzenie 2023 – kiedy jest i w jaki dzień wypada w tym roku Boże Narodzenie? Przedstawiamy szczegółowe informacje na temat tegorocznych świąt Bożego Narodzenia 2023.

Kiedy Boże Narodzenie 2023 i w jaki dzień wypada? [DATA]

Mimo że data Bożego Narodzenia jest stała i zawsze wypada w tym samym terminie, to co roku pojawia się wiele pytań na temat tego, kiedy Boże Narodzenie. W 2023 roku, jak i w poprzednich latach święto to przypada dokładnie 25 grudnia. Tym razem będzie to poniedziałek.

Wiele osób zastanawia się także, czy jest wolne 25 grudnia 2023 w Boże Narodzenie. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Tego dnia zamknięte są m.in. urzędy, szkoły, placówki oświatowe, sklepy wielkopowierzchniowe, centra handlowe czy punkty usługowe.

Przypomnijmy, że jeśli święto przypada w dzień, który dla pracownika byłby wolny, kodeks pracy przewiduje dla niego dodatkowy dzień wolny od pracy. Dodatkowy dzień wolny przysługuje za święto przypadające w niedzielę. Takiej sytuacji nie będziemy mieli 25 grudnia – w Boże Narodzenie.

Święta Bożego Narodzenia 2023 – data

Dlaczego świętujemy Boże Narodzenie?

Święta Bożego Narodzenia to w tradycji chrześcijańskiej święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to stała uroczystość liturgiczna przypadająca na 25 grudnia. Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem trzytygodniowego oczekiwania (dokładnie czterech niedziel), zwanego adwentem.

W nocy z 24 na 25 grudnia najczęściej o północy, w kościołach rzymskokatolickich rozpoczyna się uroczysta msza zwana Pasterką. Następny dzień (25 grudnia) jest nazywany Bożym Narodzeniem, a 26 grudnia to w Polsce drugi dzień świąt obchodzony na pamiątkę św. Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.