Wigilia 2022 – kiedy, w jaki dzień wypada w tym roku?

wigilia boże narodzenie barszcz czerwony z uszkami
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Wigilia 2022 – kiedy jest i w jaki dzień wypada w tym roku Wigilia Bożego Narodzenia? Przedstawiamy szczegółowe informacje na temat Wigilii oraz zwyczajach i obchodach tego dnia.

Kiedy Wigilia 2022 i w jaki dzień wypada? [DATA]

Choć data Wigilii jest stała i zawsze wypada w tym samym terminie, to co roku pojawiają się pytania dotyczące tego, kiedy Wigilia. W 2022 roku, jak i w poprzednich latach święto to przypada 24 grudnia. Tym razem będzie to sobota. W tradycji chrześcijańskiej dzień ten poprzedza Boże Narodzenie i kończy czas Adwentu, który trwa od 28 listopada do 24 grudnia 2022.

Wigilia 24 grudnia 2022 nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Jednak wielu pracodawców decyduje się w tym dniu dać wolne swoim pracownikom lub skrócić czas pracy. Przykładowo pracownicy handlu – zgodnie z Ustawą z 10 stycznia 2018 o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni – w Wigilię 2022 mogą przebywać w pracy jedynie do godziny 14:00.

Święta Bożego Narodzenia 2022 – data

Wigilia Bożego Narodzenia w Polsce

W Kościele rzymskokatolickim, starokatolickim jak i u protestantów wigilia Bożego Narodzenia jest obchodzona 24 grudnia, w Kościele greckokatolickim i prawosławnym – 6 stycznia (w związku z posługiwaniem się kalendarzem juliańskim), a w Kościele ormiańskokatolickim – 5 stycznia.

Zgodnie z tradycją w Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z „pierwszą gwiazdką na niebie”. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie.

Wieczerzę, jak każe obyczaj, postną, rozpoczyna się modlitwą i czytaniem fragmentu Ewangelii Mateusza, Łukasza lub Jana w części dotyczącej narodzin Jezusa. Potem uczestnicy wieczerzy wzajemnie przełamują się opłatkiem, jednocześnie składając sobie życzenia.

Zobacz także: Czytanie na Wigilię przy stole. Który fragment Ewangelii czytamy przed kolacją wigilijną?

Na stole przykrytym białym obrusem z wiązką sianka pod spodem ustawia się o jedno nakrycie więcej, niż wynosi liczba zgromadzonych osób. Dodatkowe miejsce przy stole wigilijnym przeznaczone jest dla niezapowiedzianego gościa, a zwyczaj ten upowszechnił się w XIX wieku.

Ważnym zwyczajem towarzyszącym wigilii Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd. Często też pod choinką umieszczane są prezenty, które wedle tradycji przynosić ma gwiazdor, św. Mikołaj, dzieciątko, aniołek lub gwiazdka.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.