Czy w piątek 1 MARCA można jeść mięso? POST czy dyspensa?

szynka mięso jedzenie
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Adobe Stock

Czy w piątek 1 marca można jeść mięso? Czy w piątek 01.03 jest post, czy dyspensa? Odpowiedzi na to pytanie szuka wielu katolików, którzy zastanawiają się, czy dziś można jeść posiłki mięsne.

Post w piątek: kogo obowiązuje i od ilu lat?

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych polega na powstrzymaniu się od spożycia mięsa i pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku, a także w Środę Popielcową i Wielki Piątek (osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek post ścisły) dla wszystkich od 14. roku życia do końca życia.

W Liście Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych z 2003 r. polscy biskupi piszą także: „Zachęcamy też, zgodnie z postanowieniem II Polskiego Synodu Plenarnego, do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w Wigilię Bożego Narodzenia, ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce”.

Z przestrzegania wstrzemięźliwości (na mocy dyspensy Prymasa Polski) zwolnione są osoby stołujące się w zakładach zbiorowego żywienia, w których nie są przestrzegane kościelne przepisy postne i ci, którzy nie mają możliwości czynienia wyboru potraw, a muszą spożywać to, co jest dostępne.

Zobacz także: Środa Popielcowa – POST. Kogo obowiązuje? Co można jeść? ZASADY

Post w piątek: kiedy nie obowiązuje?

Dyspensa nie dotyczy Wielkiego Piątku i Środy Popielcowej oraz Wigilii Bożego Narodzenia. Wierni korzystający z tej dyspensy winni zastępczo pomodlić się w intencjach Ojca Świętego i złożyć ofiarę do skarbonki „Jałmużna postna” lub spełnić inny uczynek miłosierdzia.

W szczególnych przypadkach, ze słusznych powodów, dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości może udzielić proboszcz własny, bądź miejsca poszczególnym wiernym, rodzinom lub grupom wiernych, nakładając wówczas formę zadośćuczynienia do wypełnienia przez wiernych, np. jałmużnę albo modlitwę w intencjach Kościoła.

Czy brak postu w piątek to grzech?

Nie ma konsekwencji prawnych za nieprzestrzeganie postu, ponieważ jest to zwyczaj religijny związany z katolicyzmem. Osoby, które decydują się na post, robią to na własne życzenie w celu wyrażenia pokuty lub wsparcia duchowego.

Post w piątek jest uważany za formę pokuty i modlitwy, ale nie jest uważany za grzech, jeśli nie jest przestrzegany. Katolickie nauki mówią, że grzech jest wyborem sprzeciwiającym się woli Boga i jego przykazaniom. Post jest postawiony jako sugestia, a nie obowiązek, więc nieprzestrzeganie go nie jest automatycznie uważane za grzech.

Czy w piątek 1 marca można jeść mięso?

Czy 1 marca obowiązuje post? W związku z faktem, iż żaden z biskupów nie wydał dyspensy od spożywania pokarmów mięsnych, w piątek 1 marca obowiązuje post i wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych. Wierni tego dnia powinni unikać posiłków, w których znajdują się produkty mięsne.

Zgodnie z naukami Kościoła wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów mięsnych należy zachować we wszystkie piątki, z wyjątkiem tych, w które przypada jakaś uroczystość.

W piątek, kiedy obowiązuje post od pokarmów mięsnych, można jeść potrawy na bazie: ryb, jaj, mleka i jego przetworów, warzyw, owoców, tłuszczów roślinnych, zboża, fasoli, grochu i soczewicy. Przykłady potraw to: ryby, omlety, zupy warzywne, sałatki, dania z makaronu, kasze, pieczywo bez mięsa.

Powiązane: czy jutro jest post, czy dziś jest post, post w piątek kogo obowiązuje, post w piątek grzech

14 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Można jeść mięso.
    Kan. 1251 – Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość.

  2. @Kanon. Uroczystość, a jutro jest Święto. To są 2 różne zdarzenia. Jutro post.

  3. W tym roku uroczystość Świętej Rodziny w Kościele w Polsce przypada w piątek.
    Zgodnie z Kan. 1251 – Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość.
    Zatem na mocy powyższego uroczystość Świętej Rodziny znosi nakaz wstrzemięźliwości w piątek (30.12.2022).

  4. „Oktawa Narodzenia Pańskiego ma w kalendarzu liturgicznym rangę święta (nie zaś uroczystości jak oktawa wielkanocna) i dlatego nie znosi obowiązku piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w Kościele w Polsce w dniu 30 grudnia 2022 r. Podobnie liturgiczne Święto Świętej Rodziny.
    WYJĄTKIEM są te parafie, w których tego dnia obchodzona jest uroczystość odpustowa.
    Decyzja o ewentualnym UDZIELENIU DYSPENSY na piątek 30 grudnia 2022 r. w poszczególnych diecezjach leży w gestii biskupów diecezjalnych. Warto sprawdzić na stronie własnej diecezji czy i na jakich warunkach została ona udzielona.”

  5. Święto Świętej Rodziny nie jest uroczystością! Nie znosi więc wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Może to uczynić biskup diecezjalny udzielając dyspensy.

  6. W piątek po Bożym Ciele obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych czy nie?

  7. Cała Oktawa Wielkanocy i każdy jej dzień ma w Kościele katolickim rangę uroczystości! Dlatego w piątek 14 kwietnia 2023 r. wierni nie są zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (postu jakościowego).

  8. Piątek 9.06.2023 jest w oktawie Bożego ciała więc post nie obowiązuje.

  9. Nic nie jest jednoznaczne. Można i nie można. Jak komu pasuje (pomijam środę Pop[ielcową i Wielki Piątek).

  10. Ponieważ w piątek 8 grudnia 2023 r. przypada liturgiczna uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, dlatego w Kościele powszechnym tego dnia nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych! Nie jest też potrzebna dyspensa!