Najnowsze ogłoszenia (spoty)
Pękająca elewacja dawnego Trybunału Koronnego na Starym Mieście nie jest najlepszą wizytówką Lublina. Urzędnicy są tego świadomi i zamawiają dokumentację projektową kompleksowego remontu i przebudowy zabytkowego budynku.
Remont Trybunału Koronnego
Budynek Trybunału Koronnego jest cennym zabytkiem nie tylko ze względu na formę architektoniczną, ale też rolę jaką odegrał w historii Lublina. To także bardzo charakterystyczny punkt na Starym Mieście, miejsce atrakcyjne dla turystów, natomiast przez mieszkańców kojarzone przede wszystkim jako Pałac Ślubów.
O tym, że elewacja budynku dawnego Trybunału Koronnego nie jest w najlepszym stanie pisaliśmy już w lutym [Odpadające elementy elewacji i strach przechodzących obok. Trybunał Koronny czeka poważny remont].
„Po latach użytkowania obiekt wymaga nie tylko remontu elewacji i renowacji zabytkowych pomieszczeń, ale również dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Opracowanie dokumentacji projektowej to pierwszy krok do realizacji tej inwestycji w przyszłości” – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina, ds. inwestycji i rozwoju.
Co się zmieni?
Gmach Trybunału Koronnego wymaga remontu elewacji z naprawą i odtworzeniem detali architektonicznych, a także wymiany okien, drzwi bocznych oraz remontu balkonu, balustrady i drzwi głównych. Kolorystyka elewacji pozostanie bez zmian. Obędzie się bez całościowej wymiany dachu, wykonane zostaną nowe obróbki blacharskie, orynnowanie, zaimpregnowanie więźby dachowej wraz z wymianą stropów drugiego piętra.
Przewidziano również remont budynku wewnątrz, m.in. sali ślubów, poczekalni, hallu, sali jubileuszy. Renowacja obejmie polichromię ścienną i sufitową, tynki i malatury w tzw. białych pomieszczeniach. Zakłada się również remont podokienników i okiennic wewnętrznych, cyklinowanie parkietów oraz polerowanie podłóg kamiennych.
„Remonty tynków, polichromii, drzwi zewnętrznych, okiennic oraz stolarki drzwiowej powinny być prowadzone w oparciu o program prac konserwatorskich” – wskazuje Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.
Budynek obecnie nie jest dostosowany dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Ma to się zmienić. Wyłoniona firma będzie miała za zadanie zaprojektować panoramiczną windę lub platformę w miejscu szatni na parterze. Przebudowany ma zostać również układ funkcjonalny toalet. Dodatkowo projekt ma zakładać adaptację pomieszczenia na parterze na dodatkową salę ślubów.
Dokumentacja obejmie przebudowę węzła cieplnego, instalacji wentylacji, klimatyzacji na pierwszym piętrze, centralnego ogrzewania oraz instalacji wod-kan. Instalacja elektryczna po remoncie ma spełniać obowiązujące obecnie przepisy oraz normy i być poprowadzona w całości budynku łącznie z piwnicami.
„Ze względu na zabytkowy charakter obiektu, z jak najmniejszą ingerencją w strukturę ścian i tynków, mają być również poprowadzone wszystkie prace instalacyjne” – informuje Głazik. „Oprócz tego projekt uwzględni wymianę instalacji oświetleniowej i nagłośnienia, rozbudowę instalacji teletechnicznych w zakresie dostępu do sieci w całym budynku, monitoringu wizyjnego oraz systemu zabezpieczeń – ochrony obrazów, sygnalizacji włamania, napadu oraz pożaru” – wylicza.
Ostatni generalny remont w obiekcie przeprowadzono w latach 80. XX w. Obecnie w budynku dawnego Trybunału Koronnego mieści się Pałac Ślubów, odbywają się konferencje, koncerty oraz różne wydarzenia kulturalne. Znajduje się tam również Lubelska Trasa Podziemna.
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię