500+ zostanie zwiększona do 800 zł. Prezydent podpisał ustawę o świadczeniu Rodzina 800+

gotówka pieniądze
Gotówka | fot. Adobe Stock

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę. Od 1 stycznia 2024 r. do polskich rodzin popłynie zwiększona kwota wsparcia finansowego o 300 zł miesięcznie. Pozostałe warunki programu pozostaną bez zmian.

Od kiedy wypłata 800 plus

Od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego zostanie podniesiona z 500 zł do 800 zł. ZUS, który wypłaca to świadczenie, sam zmieni jego wysokość.

Sprawdź: Był tak pijany, że nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Podwyżkę świadczenia otrzymają te osoby, które według stanu na 1 stycznia 2024 r. mają prawo do świadczenia w okresie świadczeniowym, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

800 plus czy trzeba składać nowy wniosek

ZUS, który od 2022 r. wypłaca świadczenie wychowawcze, sam podniesie jego wysokość. Nie trzeba składać dodatkowego wniosku. Nastąpi to automatycznie. Po 1 stycznia 2024 r. rodzice i opiekunowie otrzymają wypłaty w nowej wysokości. Zostaną o tym poinformowani na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Porady: Efektywne chłodzenie w gorące dni – jak działa klimatyzator? Kiedy warto go zamontować?

„Dla rodziców i opiekunów oznacza to, że na ich konta będzie wpływać rocznie o 3600 zł więcej środków przeznaczonych na utrzymanie dziecka. Przy dwójce dzieci jest to 7200 zł, a trójce – 10 800 zł” – wskazuje prezes ZUS.

Inne zasady bez zmian

Prezes ZUS dodaje, że wszystkie inne zasady funkcjonowania programu pozostaną bez zmian.

„Obecnie z programu Rodzina 500+ korzysta ponad 6,5 miliona dzieci, a łączne wydatki na to wsparcie od początku jego istnienia do końca 2023 r. wyniosą około 255 miliardów złotych. To inwestycja w rodzinę, dzieci, kapitał ludzki i przyszłość kolejnych pokoleń Polaków” – mówi prof. Uścińska.

Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki podczas spotkania rodzinnego w Tarczynie

Czytaj również: Zdajesz i jedziesz! – nie musisz już czekać na wydanie plastiku

Programy rządowe dla rodzin

Dobry Start

  • Na początku każdego roku szkolnego, wszyscy uczniowie dostają dodatkowe, jednorazowe 300 zł. Na ten cel przeznaczono już 6,7 mld zł, a dodatkowe środki otrzymało 4,6 mln uczniów.

Sprawdź: Ruszyły wypłaty środków z programu Dobry Start. Możesz jeszcze złożyć wniosek o 300+

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

  • To świadczenia dla rodziców dzieci w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Rodzice otrzymują w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Programem zostało objęte już ponad 610 tys. dzieci, a koszt świadczenia to 4,6 mld zł.

Program Mama+

  • Zapewnia emeryturę rodzicom, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci i nie mieli prawa do emerytury. Dotychczas wypłacono na ten cel blisko 2 mld zł, obejmując wsparciem ponad 73 tys. osób.

Maluch+

  • To program, który rozwija sieć żłobków i przedszkoli na terenie całego kraju. To również wsparcie finansowe do już istniejących miejsc w żłobkach. Realizacja programu w latach 2015-2022 pozwoliła potroić liczbę miejsc opieki nad dziećmi, na koniec 2022 r. było ich 230 tys.

Co sądzisz na temat zwiększonego świadczenia na utrzymanie dziecka?
Dodaj swój komentarz anonimowo

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.