Ruszyły wypłaty środków z programu Dobry Start. Możesz jeszcze złożyć wniosek o 300+

gotówka pieniądze
Gotówka | fot. Adobe Stock

ZUS — w ramach programu Dobry Start — przelał już na konta rodziców i opiekunów około 60 mln zł.

Świadczenie z programu Dobry Start

Od 1 lipca do 30 listopada 2023 r. można składać wnioski o świadczenie z programu Dobry Start na rok szkolny 2023/2024. To 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka. Wsparcie przysługuje raz w roku – na dziecko, które uczy się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat lub 24 lat w przypadku ucznia z niepełnosprawnością.

Dokumenty można składać wyłącznie drogą elektroniczną, a świadczenie jest wypłacane wyłącznie na rachunek płatniczy. Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września.

– W ramach programu rodzice i opiekunowie – bez względu na dochody – mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup np. artykułów szkolnych oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych i innych placówkach edukacyjnych – informuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Jak złożyć wniosek o świadczenie z programu Dobry Start

Wniosek o świadczenie z programu Dobry Start można złożyć za pośrednictwem:

  • aplikacji mobilnej mZUS,
  • Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portalu Emp@tia,
  • bankowości elektronicznej.

Kreator wniosków programu Dobry Start

Na PUE ZUS specjalny kreator wniosków o świadczenia z programu Dobry Start przeprowadzi użytkownika przez cały proces krok po kroku. Można w ten sposób uniknąć błędów przy ubieganiu się o świadczenie. We wniosku – oprócz innych danych – należy podać:

  • numer rachunku bankowego, na który wpłynie świadczenie,
  • adres e-mailowy,
  • numer telefonu.

Jak będą przekazywane zawiadomienia

Zawiadomienia dotyczące świadczeń 300+ również będą przekazywane w formie elektronicznej. Informację o przyznaniu świadczenia będzie można znaleźć w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS. Także wtedy, gdy wniosek zostanie złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Na PUE ZUS znajdzie się też cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia lub decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).

Czy Twoim zdaniem świadczenie 300+ jest potrzebne?
Podziel się swoją opinią i dodaj anonimowy komentarz

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.