Efektywne chłodzenie w gorące dni – jak działa klimatyzator? Kiedy warto go zamontować?

Kobieta stoi przed klimatyzatorem
Fot. istock

W upalne dni, kiedy temperatura otoczenia sięga zenitu, wnętrze każdego budynku zaczyna stopniowo się nagrzewać. W efekcie zaledwie po kilku godzinach od świtu mieszkanie staje się tak gorące, że utrudnia to zebranie myśli, pracę zdalną, a nawet sen. Na szczęście z tym problemem można się uporać w prosty sposób – wystarczy wyposażyć swój dom w klimatyzator. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu tego urządzenia? Podpowiadamy!

Co to jest klimatyzator i do czego służy?

Klimatyzator to zaawansowane urządzenie elektroniczne, którego głównym zadaniem jest schładzanie pomieszczeń w domach, mieszkaniach oraz wszelkiego rodzaju nieruchomościach użytkowych. Dobrej klasy sprzęt jest w stanie obniżyć temperaturę powietrza znajdującego się wewnątrz budynku nawet o kilkanaście stopni Celsjusza. Dzięki temu można zagwarantować sobie, jak i pozostałym domownikom, optymalne warunki – nawet podczas rekordowo wysokich upałów.

Co ciekawe, klimatyzatory są nie tylko wykorzystywane do chłodzenia powietrza w ciepłe dni, lecz również zapewniają możliwość ogrzewania wnętrza budynku. Dobrej klasy urządzenia mogą zostać z łatwością przestawione na funkcję grzania, działając w takim wypadku jako pompa ciepła. Co więcej, nie wymaga to fizycznego przezbrajania maszyny – wystarczy tylko wcisnąć przycisk na pilocie sterującym, a urządzenie samoczynnie zacznie podnosić temperaturę, zamiast ją obniżać. Dzięki temu, przy pomocy zaledwie jednego sprzętu, możliwe jest zapewnienie pełnego komfortu termicznego przez cały rok.

To jednak nie są jedyne funkcje, jakie mogą pełnić klimatyzatory. Urządzenia te przyczyniają się też do regulowania poziomu wilgotności w pomieszczeniu. W trakcie pracy, z przepływającego przez klimatyzator powietrza, w naturalny sposób wytracana jest wilgoć. Ma to znaczenie prozdrowotne, ponieważ to właśnie wilgoć jest głównym powodem powstawania grzybów oraz pleśni. Co gorsza, przekroczenie zalecanego stopnia wilgotności (powyżej 60%) może negatywnie wpływać na zdrowie domowników.

Klimatyzatory mogą także poprawić jakość samego powietrza. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w nich specjalistycznych filtrów powietrza, które wychwytują m.in.:

  • drobinki kurzu;
  • cząsteczki smogu;
  • pyłki drzew i traw;
  • drobnoustroje.

Jest to świetna informacja dla osób, które cierpią na różnego rodzaju alergie lub problemy zdrowotne związane z górnymi drogami oddechowymi. To właśnie dlatego klimatyzatory są tak często stosowane w szpitalach, obiektach biurowych, hotelach, a także sklepach i restauracjach. Niektóre klimatyzatory wyposażone są także w filtry pokryte warstwą węgla aktywnego, która pozwala im blokować nieprzyjemne zapachy.

Kobieta skacze na łóżku
Fot. iStock

W jaki sposób działa klimatyzator?

Klimatyzator to urządzenie składające się ze:

  • skraplacza;
  • parownika;
  • sprężarki;
  • wentylatorów;
  • systemu zaworów.

Wszystkie powyższe elementy wzajemnie ze sobą współpracują, umożliwiając wydajne chłodzenie powietrza. Przez wykonany w ten sposób układ płynie też specjalny czynnik chłodzący.

Zasada działania klimatyzatora jest stosunkowo prosta. Praca całego urządzenia rozpoczyna się od parownika, czyli dużych rozmiarów wymiennika ciepła. Przez ożebrowaną strukturę, przy pomocy wentylatorów, przetłaczane jest gorące powietrze, które w wyniku kontaktu oddaje część swojej energii termicznej do parownika, tym samym wychładzając się. Tak uzyskana chłodna bryza jest następnie delikatnie wdmuchiwana do pomieszczenia lub systemu wentylacyjnego całego budynku.

Jednak gorące powietrze w naturalny sposób powoduje też nagrzewanie się samego parownika, który musi być aktywnie chłodzony. Funkcję tę pełni czynnik chłodzący – jest on przetłaczany przez wewnętrzne przewody parownika, co powoduje jego ogrzanie. Następnie trafia do sprężarki, która go kompresuje i jednocześnie podnosi jego temperaturę. W efekcie zaczyna on wrzeć, tym samym przybierając gazowy stan skupienia.

Ostatnim etapem pracy klimatyzatora jest przepompowanie gorącego czynnika chłodzącego przez skraplacz. Jest to kolejny wymiennik ciepła, który zlokalizowany jest jednak poza budynkiem. Przepływający przez niego czynnik chłodzący podlega rozprężeniu, wytraca swoją temperaturę i ponownie wraca do płynnego stanu skupienia, rozpoczynając swój cykl pracy od nowa.

Powyższy proces przebiega w sposób ciągły, natomiast nowoczesne klimatyzatory umożliwiają sterowanie jego prędkością. Zapewnia to możliwość precyzyjnego dostosowania temperatury panującej w danym pomieszczeniu lub budynku, a także zwiększa efektywność całego urządzenia. W efekcie klimatyzator staje się znacznie bardziej energooszczędny, pozwalając zmniejszyć wysokość rachunków za prąd.

Mężczyzna zmienia filtr powietrza w klimatyzatorze
Fot. iStock

Kiedy zatem warto zainwestować w klimatyzator?

Klimatyzator to urządzenie, które sprawdzi się w każdym budynku. Korzystając z niego, możliwe stanie się zapewnienie optymalnej temperatury i żadne upały nie będą straszne. Dom wyposażony w klimatyzator pozytywnie wpłynie także na kondycję organizmu. Niższa temperatura umożliwia skupienie się w trakcie pracy, zapewnia komfortową drzemkę w dzień czy zasypanie w nocy, nawet w trakcie najgorętszych okresów.

Coraz większą popularnością cieszą się również przenośne warianty klimatyzatorów. W zależności od potrzeby mogą być one umieszczane w dowolnym miejscu, pozwalając punktowo schłodzić dane pomieszczenia. Przenośne klimatyzatory będą świetnym zakupem w przypadku mieszkań w starych blokach. Ich niewielkie wymiary oraz możliwość podłączenia elastycznej rury wydechowej umożliwią stosowanie ich w lokalach, w których konstruktorzy pierwotnie nie przewidzieli systemów chłodniczych.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.