Znajomi piszą o pożyczkę na facebooku? Przecież mogą zadzwonić. Uważaj to oszustwo

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Proceder jest prosty. Oszuści włamują się na konta na portalach społecznościowych, oraz komunikatory do osób, które mają łatwe hasła i nie używają logowania dwuskładnikowego. Proszą o szybką pożyczkę i tyle widzieliście swoje pieniądze.

Piszą, że mają sprawę i przesyłają lewy link do facebooka

Liczą na twoje roztargnienie i przekonanie, że rozmawiasz z prawdziwym znajomym. Włamanie następuje za pomocą złośliwego oprogramowania lub programów deszyfrujących. Po udanym logowaniu cyberprzestępca nawiązuje kontakt z Twoimi znajomymi i proszą o szybką pożyczkę lub zagłosowanie w konkursie, albo inną aktywność. Cel jest jeden oszukać Cię i Twoich znajomych.

Przelew do oszusta
Oszust podszywa się pod znajomą i prosi o przelew 10 zł | fot. KPP Opole Lubelskie

Masz psa lub kota? Może Cię zainteresować: Bezpłatna sterylizacja psów i kotów w Lublinie

Otrzymała link od oszusta i kliknęła

Tym sposobem została oszukana 40-latka, która otrzymała link od oszusta do opłacenia zakupów. Kobieta kliknęła fałszywy link do bankowości internetowej, wpisała swoje dane i straciła z konta prawie 1000 zł. Pokrzywdzoną jest mieszkanka gminy Tomaszów Lubelski. Oszust w imieniu jej znajomej poprosił o przelew 10 zł do brakujących zakupów.

Inne nowe oszustwa, o których musisz wiedzieć:

Nieświadoma zagrożenia kobieta, kliknęła przesłany w wiadomości link. Fałszywy link przekierował ją do łudząco podobnej strony banku, gdzie 40-latka wpisała login i hasło do bankowości internetowej. Po chwili oszust wygenerował przelew z konta na kwotę prawie 1000 zł. Bank prawie zawsze nie uznaje takiej reklamacji, bo wszystko dzieje się z rachunku właściciela.

włamanie na mesenger
Oszust wygenerował link do płatności | fot. KPP Opole Lubelskie

Bądźcie ostrożni i zachowajcie czujność w przypadku otrzymania wszelkiego rodzaju linków.

Decydując się na pomoc znajomemu i pożyczkę pieniędzy, skontaktujmy się z tą osobą osobiście lub telefonicznie i zweryfikujmy, czy faktycznie potrzebuje pomocy. Krótka rozmowa pozwoli uchronić nasze pieniądze przed oszustami. – mówi młodszy aspirant Małgorzata Pawłowska

Dostaliście kiedyś dziwną prośbę od znajomych na Facebooku lub sms, albo telefon będący oszustwem? Jak to wyglądało. Opiszcie dla innych anonimowo w komentarzach. Dzięki

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.