Dziwna aktywność na granicy lub kradzież tożsamości. Oszuści podszywają się pod Straż Graniczną

Seniorka padła ofiarą oszustów i straciła pieniądze
Seniorka padła ofiarą oszustów i straciła pieniądze | fot. Adobe Stock

Jeżeli w najbliższych dniach tobie lub twoim bliskim zdarzy się odebrać telefon od Straży Granicznej wiedz, że to oszustwo. Cyberprzestępcy wykorzystują sytuację, by zdobyć poufne dane od swoich ofiar. Jak wygląda proceder? Czytaj dalej artykuł.

Dzwonią z dziwnego numeru i mówią po angielsku

Cyberprzestępcy podszywają się pod Straż Graniczną; dzwonią z nieznanego numeru, w języku angielskim informują, że doszło do podejrzanej aktywności na granicy i grożą wysyłką listu gończego – ostrzega Zespół CERT Polska.

przejście graniczne kontrola sanitarna
Kontrole sanitarne na przejściach granicznych z Rosją, Białorusią i Ukrainą | fot. Straż Graniczna

Oszustom zależy na wprowadzeniu rozmówcy w stan zakłopotania i dezorientacji. Próba oddzwonienia na dziwny numer może kosztować i zwiększyć nasz rachunek telefoniczny – jeśli numer zarejestrowany jest jako płatny.

Czytaj także:

Co zrobić, gdy odbierzemy taki telefon – eksperci radzą

Najpierw zachowajmy spokój i kontakt z rzeczywistością. Pomoże nam w tym kilka prostych zasad.

Nie oddzwaniaj: Widzisz podejrzany telefon od nieznanego numeru, nie oddzwaniaj ani nie odpowiadaj na wiadomości. Ignorowanie to najlepszy sposób na ochronę przed dalszą manipulacją
Zweryfikuj informacje u źródła: Skontaktuj się bezpośrednio z odpowiednimi organami ścigania lub instytucjami, takimi jak Straż Graniczna, korzystając z oficjalnych danych kontaktowych dostępnych na ich stronach internetowych lub w oficjalnych publikacjach.
Język i dziwny dialekt: Oszuści często posługują się językiem, który może wydawać się dziwny lub niedoskonały. Pamiętaj, że urzędnicy i funkcjonariusze doskonale znają język Polski
Zdrowy rozsądek przede wszystkim: Emocje to twój wróg. Zachowaj spokój i zastanów się racjonalnie przed podjęciem jakichkolwiek działań.

„To oszustwo, należy się rozłączyć i nie oddzwaniać!” – apeluje CERT Polska.

Zespół CERT Polska działa w strukturach NASK. Monitoruje i reaguje na zagrożenia cyberbezpieczeństwa i incydenty internetowe i komunikacyjne

Dajcie znać w komentarzach anonimowo, czy spotkaliście się z takim oszustwem. To świeża sprawa. Ostrzeżcie bliskich.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.