Lidl planuje uruchomić pierwsze butelkomaty w Lublinie. Wiemy, w których dokładnie sklepach

Zgnieciona plastikowa butelka
Zgnieciona plastikowa butelka | fot. Adobe Stokc

W czerwcu poinformowaliśmy jako pierwsi, że sieć Lidl planuje uruchomić w Lublinie pierwszy butelkomat. Już wiadomo, że takich urządzeń w lubelskich sklepach stanie więcej. Wiemy, w których dokładnie. Szczegóły poniżej.

Lidl testuje butelkomaty

Butelkomat Lidl to urządzenie, do którego można wrzucać puste butelki plastikowe PET po napojach o pojemności do 3 litrów:

  • nieuszkodzone, całkowicie opróżnione,
  • po napojach alkoholowych i bezalkoholowych,
  • po wodach i sokach,
  • z etykietą producenta.

Butelkomaty działające w Lidlu nie przyjmują butek szklanych, po oleju, opakowań po jogurtach i puszek aluminiowych. Jedna oddana butelka to 5 groszy w postaci kuponu rabatowego do wykorzystania przy zakupach za minimum 2 złote. Kupon można wykorzystać w sklepie, w którym zostały zwrócone butelki.

Butelkomaty w sklepach Lidl Lublin

Obecnie butelkomaty działają w 16 sklepach sieci Lidl w Polsce. 9 z nich jest w Poznaniu. Pozostałe miasta to: Swarzędz, Plewiska, Suchy Las, Skórzewo, Nowy Tomyśl, Baranowo i Luboń.

Już wiadomo, że automaty do oddawania butelek PET pojawią się również w Lublinie. W czerwcu jako pierwsi poinformowaliśmy o tym, że Lidl planuje uruchomić pierwsze urządzenie w sklepie przy ul. Grabskiego 1. Już wiadomo, że sieć stara się o wydanie pozwoleń na rozbudowę kolejnych sklepów o butelkomaty.

Zobacz także: Lidl uruchomi w Lublinie butelkomat. Klienci wymienią butelki PET na bon na zakupy

W tych sklepach Lidl w Lublinie wkrótce zostaną uruchomione butelkomaty:

  • ul. Grabskiego 1,
  • ul. Willowa 62a,
  • al. Solidarności 50,
  • ul. Jana Pawła II 37.

Firma testuje trzy różne rodzaje maszyn: wolnostojące, w magazynie sklepowym oraz w osobnym pomieszczeniu, specjalnie wybudowanym na potrzeby systemu kaucyjnego. Maszyny są proste i intuicyjne w obsłudze dzięki precyzyjnym oznaczeniom, a także dodaniu instrukcji obsługi w wersji graficznej lub multimedialnej.

„Nasi klienci chętnie korzystają z butelkomatów. Widzimy w tym projekcie duży potencjał edukacyjny – dzięki niemu nasi klienci mogą się dowiedzieć więcej na temat recyklingu i bardziej świadomie podejmować decyzje zakupowe” – mówi Aleksandra Robaszkiewicz z sieci Lidl Polska.

Kaucja na butelki od 2025 roku

Wiele firm przygotowuje się do zmiany obowiązujących przepisów, bowiem od 1 stycznia 2025 r. zostanie wprowadzony system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.

Puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać kaucję wliczoną w cenę. Do ich odbioru będą zobowiązane duże sklepy – większe niż 200 metrów kwadratowych. Pozostałe nie będą musiały tego robić.

Co sądzisz o butelkomatach? Czy takie urządzenia powinny zostać uruchomione we wszystkich większych sklepach? Podziel się swoją opinią w komentarzu pod artykułem – anonimowo.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.