Lidl uruchomi w Lublinie butelkomat. Klienci wymienią butelki PET na bon na zakupy

Kobieta wrzucająca pustą butelkę do butelkomatu
Butelkomat | fot. Adobe Stock

W 2022 r. sieć Lidl postawiła w swoich poznańskich sklepach pierwsze butelkomaty. Sieć obecnie przymierza się do uruchomienia pierwszego butelkomatu w Lublinie. Klienci za każdą z oddanych butelek PET otrzymają rabat na zakupy w sklepie.

Butelkomat w sklepie Lidl

Lidl we wrześniu 2022 r. uruchomił w pierwszych sześciu poznańskich sklepach automaty do oddawania butelek PET. W ciągu kilku kolejnych miesięcy liczba sklepów z dostępnymi butelkomatami się podwoiła. Obecnie butelkomaty działają w 12 sklepach.

Sieć testuje 3 różne typy maszyn: wolnostojące, w magazynie sklepowym oraz w osobnym pomieszczeniu, specjalnie wybudowanym na potrzeby systemu kaucyjnego.

„Nasi klienci chętnie korzystają z butelkomatów. Widzimy w tym projekcie duży potencjał edukacyjny – dzięki niemu nasi klienci mogą się dowiedzieć więcej na temat recyklingu i bardziej świadomie podejmować decyzje zakupowe” – mówi Aleksandra Robaszkiewicz z biura prasowego Lidl Polska.

Za każdą przyniesioną plastikową butelkę klient odzyskuje 5 groszy w postaci kuponu rabatowego, który może wykorzystać na zakupy w sklepie, w którym oddał butelki.

W regulaminie akcji czytamy, że „butelka PET oznacza niezgniecione opakowanie jednostkowe napojów o pojemności od 0,3 litra do 3 litrów wykonane z politereftalanu etylenu z etykietą producenta oraz zakrętką, z wyłączeniem butelek po produktach mlecznych (takich jak mleko, kefir, jogurt itp.) oraz olejach”.

Aby butelka mogła zostać przyjęta, musi być całkowicie opróżniona z napoju i pozbawiona wewnętrznych lub zewnętrznych zabrudzeń, które mogą utrudnić ocenę jej kształtu, wagi oraz materiału, z którego jest wykonana. Nie może być też zgnieciona lub uszkodzona, a także musi mieć etykietę producenta z czytelnym kodem kreskowym.

Butelkomat w Lublinie

Obecnie w Lublinie butelkomaty działają w sklepach sieci Kaufland. Wkrótce ma to się zmienić, ponieważ sieć Lidl właśnie stara się o wydanie pozwolenia na rozbudowę sklepu Lidl przy ul. Grabskiego 1 o pomieszczenie butelkomatu.

„Aktualnie nie możemy jeszcze ocenić, kiedy sklep w Lublinie zostanie wyposażony w butelkomat, ponieważ rozwój testu jest uzależniony od wielu czynników, m.in. czekamy na prawo w tym zakresie. We wspomnianym sklepie, w przypadku wejścia w życie krajowego systemu kaucyjnego, przyjmowane będą te opakowania, które wskaże ustawodawca, a kaucja będzie zwracana w wysokości podanej w rozporządzeniu do ustawy” – informuje biuro prasowe Lidl Polska.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.