Bezpłatna akcja sterylizacja psów i kotów w Lublinie. Zobacz listę gabinetów. Kto może skorzystać?

Dwa koty znalezione w śmietniku
Dwa koty znalezione w śmietniku | fot. KMP Lublin

W ubiegłym roku w ramach projektu z VIII edycji Budżetu Obywatelskiego pn. „Zwierzokracja – nie dla bezdomności i cierpienia zwierząt, tak dla odpowiedzialności ich opiekunów!” wysterylizowano 166 psów i 124 koty właścicielskie oraz 293 koty wolno żyjące, a także zaczipowano 193 psy. Akcja doczekała się reedycji.

Sterylizacja psów i kotów 2023 w Lublinie

Lublin uruchamia akcję bezpłatnej sterylizacji zwierząt żyjących na terenie miasta. Jeśli więc jesteś właścicielem psów, kotów lub opiekunem zwierząt wolnożyjących w naszym mieście to możesz już umawiać wizytę w wybranej lubelskiej lecznicy.

sterylizacja psów i kotów w lublinie 2023
Akcja Sterylizacja 2023 w Lublinie | fot. Miasto Lublin

Czipowanie psów w Lublinie

Akcji sterylizacji towarzyszy również możliwość zaczipowania posiadanego psa. Właściciele psów mogą bezpłatnie zaczipować swojego pupila.

– W tym roku ponownie zapewniamy mieszkańcom opiekującym się psami i kotami możliwość skorzystania z bezpłatnych usług gabinetów weterynaryjnych w zakresie sterylizacji i czipowania psów. Sterylizacja to najskuteczniejszy sposób rozwiązywania problemu bezdomności zwierząt oraz braku kontroli nad ich rozmnażaniem, zaś czipowanie czworonogów ułatwia ich odnalezienie i powrót do domu w przypadku zaginięcia. Zachęcamy do kontaktu z lecznicami biorącymi udział w tegorocznej edycji akcji. Liczba miejsc jest ograniczona – mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Lista lecznic w Lublinie, gdzie realizowane są bezpłatne usługi chipowania i sterylizacji psów i kotów

Bezpłatne usługi czipowania psów oraz sterylizacji psów i kotów właścicielskich wykonywane są przez:

  • Gabinet Weterynaryjny Eurovet, lek. wet. Robert Paluch, ul. Henryka Halickiego 3, tel. 605 666 101;
  • Gabinet Weterynaryjny Unicka, lek. wet. Izabela Pisulak, ul. dra Gustawa Dolińskiego 2/U5, tel. 695 196 984;
  • Gabinet Weterynaryjny Felin, lek. wet. Izabela Bukowska, ul. Władysława Jagiełły 10, tel. 501 478 435;
  • Gabinet Weterynaryjny, lek. wet. Jacek Pyzik, ul. Władysława Kunickiego 74, tel. 81 744 18 05.

Bezpłatna sterylizacja kotów wolnożyjących w Lublinie – lista gabinetów weterynaryjnych

Osoby sprawujące opiekę nad kotami wolno żyjącymi na terenie Lublina, mogą skorzystać z usługi bezpłatnej ich sterylizacji w poniższych lokalizacjach:

  • Przychodnia Weterynaryjna „AgiVet” Sławin, lek. wet. Agnieszka Bajor-Kicińska, ul. Sławinkowska 106, tel. 537 758 402;
  • Gabinet Weterynaryjny Eurovet, lek. wet. Robert Paluch, ul. Henryka Halickiego 3, tel. 605 666 101;
  • Gabinet Weterynaryjny Unicka, lek. wet. Izabela Pisulak, ul. dra Gustawa Dolińskiego 2/U5, tel. 695 196 984;
  • Gabinet Weterynaryjny Felin, lek. wet. Izabela Bukowska, ul. Władysława Jagiełły 10, tel. 501 478 435;
  • Gabinet Weterynaryjny, lek. wet. Jacek Pyzik, ul. Władysława Kunickiego 74, tel. 81 744 18 05.
83750692 2607340226043477 6563729425890803712 o
Pociął dwa psy nożem | fot. Chełmskie Schronisko dla Zwierząt

Dlaczego warto sterylizować zwierzęta?

Zabieg pozwala zahamować nadmierny, niekontrolowany rozród zwierząt. Nie skazując ich na porzucenie, bezdomność, śmierć pod kołami pojazdów i inne gorsze scenariusze. Zwierzętom, które trafiają do schronisk trudno znaleźć dom i często ich jedynym życiem jest schroniskowy boks.

Ograniczenie rozrodu psów w obecnej sytuacji wydaje się być koniecznością. Średnio każda suka jest w stanie urodzić 2 razy w roku kilka, a nawet kilkanaście niechcianych szczeniąt.

Czekając na dom >>> Schronisko w Lublinie zobacz więcej

Większość z nich trafia do schronisk lub przytulisk, pozostając tam na resztę życia. Jedynym rozwiązaniem problemu psiej lub kociej bezdomności jest ograniczenie ich rozrodu, gdyż obecnie tych zwierząt jest po prostu za dużo.

kot w klatce
Kot znaleziony przez strażników miejskich pod maską samochodu służbowego | fot. Straż Miejska Miasta Lublin

Kto może skorzystać z bezpłatnej sterylizacji i chipowania psów i kotów w Lublinie?

Program przeznaczony jest do właścicieli psów i kotów mieszkających i utrzymujących zwierzęta na terenie Lublina.

Jak również do społecznych opiekunów kotów wolno żyjących, którzy posiadają legitymację Społecznego Opiekuna Kotów wydaną przez Urząd Miasta Lublin lub legitymację organizacji pozarządowej (fundacji, stowarzyszenia), której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt. 

Czytaj także o konsekwencjach rozmnażania:

Jak zapisać psa lub kota w Lublinie na bezpłatną sterylizację lub chipowanie?

Z każdą z dostępnych lecznic należy kontaktować się bezpośrednio drogą telefoniczną. Terminy wizyt ustala się indywidualnie z gabinetem.

Akcja realizowana jest w ramach trzech projektów Budżetu Obywatelskiego: O-33 – „Zwierzęta bez granic – Lublin dla zwierząt”, O-51 – „Zadbajmy o zwierzęta” oraz O-66 – „Opieka nad kotami wolno żyjącymi”.

Dajcie znać w komentarzu anonimowo, co takie akcje zmieniają i czy są skuteczne na większą skalę. Problem bezdomności to najgorsze co może spotkać niechciane zwierzęta. Dzięki

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Tylko nie na Kunickiego!!!! Do pyzika…ile tam skarg jest na tego veta to głowa mała.zle porobione zabiegi,nie wycięte do końca jajniki ..zwierzęta ciepriace.dramat a miasto dalej nie weryfikuje tylko na pale podpisuje umowy