Zmiany w parkowaniu od 11 lutego. Połączą podstrefy C i D, darmowe parkowanie dla krwiodawców

Samochody parkujące w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie
Samochody parkujące w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Za kilka dni wejdą w życie zmiany związane z działaniem Strefy Płatnego Parkowania w centrum Lublina. Podstrefa D zostanie włączona do podstrefy C, a krwiodawcy na czas oddania krwi nie zapłacą za parkowanie. Natomiast od 11 maja rolę operatora SPP przejmie MPK Lublin.

O tym, że Strefę Płatnego Parkowania w centrum Lublina czekają zmiany, informowaliśmy już w ubiegłym roku. SPP to około 2740 miejsc postojowych podzielonych na cztery podstrefy. Trzema z nich (A, B i C) zarządza spółka City Parking Group z Grudziądza. Czwartą, oznaczoną literą D obsługuje MPK Lublin. Umowy z obecnymi operatorami obowiązują do 10 lutego 2024 r.

W styczniu br. dowiedzieliśmy się, że MPK nie przejmie strefy od 11 lutego, ponieważ miasto nie miało jeszcze doprecyzowanych warunków umowy. Jak zapewniał Ratusz, do momentu przejęcia Strefy Płatnego Parkowania przez MPK Lublin, strefa będzie obsługiwana przez jej dotychczasowych operatorów.

Zobacz także: Strefa Płatnego Parkowania w Lublinie. Jak będzie wyglądało parkowanie po 10 lutego? Mieszkańcy zdezorientowani

Lublin. Strefa Płatnego Parkowania po nowemu

Pierwsze zmiany w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie zaczną obowiązywać od 11 lutego. To efekt podpisanej właśnie umowy pomiędzy miastem na MPK Lublin.

„Umowę z MPK zawarto na 96 miesięcy, czyli do 11 maja 2032 r. Wynagrodzenie za realizację przedmiotu umowy ustalono w wysokości stanowiącej 34% prowizji od wartości przychodów z opłat parkingowych” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Zmiana operatora Strefy Płatnego Parkowania oznacza dla kierowców kilka ważnym zmian.

Od 11 lutego podstrefa D zostanie włączona do podstrefy C, a wszystkie abonamenty wydane przed 11 lutego zachowają ważność do czasu upływu terminy, na jaki zostały wydane. Abonamenty wydane na podstrefę D będą obowiązywały w podstrefie C. Tym samym obszarem tej podstrefy będą ulice:

Piłsudskiego (od Dolnej Panny Marii do Zygmuntowskich), Zygmuntowskie, Unii Lubelskiej, Lwowska (od Tysiąclecia do Podzamcze), Podzamcze, Unicka, Obywatelska, Jaczewskiego, Prusa, Solidarności (od Prusa do Lubartowskiej), Tysiąclecia – bez tej ulicy (od Lubartowskiej do Placu Zamkowego), Plac Zamkowy – bez tego placu, Podwale – bez tej ulicy, Wyszyńskiego – bez tej ulicy, Bernardyńska – bez tej ulicy, Plac Wolności – bez tego placu, Dolna Panny Marii – bez tej ulicy (od Placu Wolności do Piłsudskiego).

Darmowe parkowanie dla krwiodawców

Krwiodawcy na czas donacji krwi w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Żołnierzy Niepodległej 8 nie zapłacą za postój w SPP.

Zmiany w abonamentach

Warunkiem otrzymania abonamentu typu M dla mieszkańca oraz abonamentu dla pojazdu z napędem hybrydowym będzie konieczność potwierdzenia umowy cywilnoprawnej notarialnie. Dla abonamentu dla pojazdu hybrydowego wprowadzony zostanie też limit – na jeden pojazd dla jednej osoby.

Zmiany dotyczą również dodatkowego uprawnienia przy wydawaniu abonamentu typu N dla osoby z niepełnosprawnością. Możliwość przedstawienia umowy leasingu, umowy kredytowej zawartej z bankiem – taki zapis ma na celu umożliwienie wydania abonamentu osobie z niepełnosprawnością aktywnej zawodowo.

E-kontrola skuteczniejsza od człowieka

Kontrolę uiszczania opłat za parkowanie w Stefie Płatnego Parkowania będą prowadzić kontrolerzy oraz sukcesywnie nastąpi wdrażanie e-kontroli z wykorzystaniem systemu skanowania tablic rejestracyjnych. Pojazdy wykorzystywane do e-kontroli zeskanują numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych w SPP, a system zweryfikuje, czy za dany pojazd została wniesiona opłata za postój. Za nieopłacony postój pojazdu w SPP wezwania do wniesienia opłaty dodatkowej będą wysyłane do kierowców pocztą.

„Podczas kontroli samochodu nastąpi skanowanie tablicy rejestracyjnej, ale powstanie też dokumentacja fotograficzna wraz ze współrzędnymi GPS, dzięki którym dokładnie wiadomo, w jakiej lokalizacji znajdował się weryfikowany samochód. Zaletą tego typu rozwiązania jest podwojona częstotliwość kontroli, monitoring strefy parkowania oraz mniej błędów i reklamacji” – wyjaśnia Justyna Góźdź.

Zobacz także: Parkujące pojazdy skontrolują autami z kamerami. MPK ogłosiło przetarg na e-kontrolę strefy płatnego parkowania

SkyCash

Natomiast od 11 maja kierowcy parkujący Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie będą mieli do dyspozycji aplikację SkyCash, która obecnie działa tylko w podstrefie D zarządzaną przez MPK Lublin. W podstrefach A, B i C kierowcy są zmuszeni do używania aplikacji obecnego operatora – CityParkApp, która przez wielu z nich uważana jest za nieintuicyjną i problematyczną.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.