Wprowadzenie zakazu przemieszczania się w sylwestra będzie niezgodne z konstytucją, a zatem nie będzie obowiązywać – twierdzi prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista i wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.
- Zakaz przemieszczania się oraz narodowa kwarantanna są nielegalne i niekonstytucyjne
- Bez wprowadzenia stanu klęski żywiołowej nie można ograniczać praw obywatelskich
- Takie obostrzenia nie mogą rodzić negatywnych skutków prawnych
- Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej spottedlublin.pl
Przypomnijmy, że podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia ogłosił, że od 28 grudnia do 17 stycznia będzie obowiązywać kwarantanna narodowa. Ponadto w noc sylwestrową z 31 grudnia na 1 stycznia będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się od godz. 19 w sylwestra do godz. 6 w Nowy Rok.
„Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu (którego de facto jeszcze nie ma – przyp.red.)” – czytamy w komunikacie na stronie rządu.
❗️ Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 17, 2020
Wyjątkiem będą m. in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.
Czytaj więcej ➡️ https://t.co/PBkHKEtTIk pic.twitter.com/FfY2HoRTYw
Czy wprowadzenie zakazu w przemieszczeniu się w noc sylwestrową będzie legalne i zgodne z konstytucją? Odpowiedź na to pytanie daje art. 233 ust. 1 Konstytucji, gdzie pozwolono, aby ustawa określająca zakres ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela w stanie klęski żywiołowej dotyczyła także określonej w art. 52 ust. 1 wolności poruszania się o czym mówi prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista i wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.
„Zapowiadanie ograniczenia wolności poruszania się są możliwe tylko i wyłącznie w stanie klęski żywiołowej. Niezależnie od tego, czy „godzina policyjna” będzie wprowadzona w drodze ustawy czy rozporządzenia, akt taki będzie rażąco niezgodny z Konstytucją (chyba, że będzie wprowadzony stan klęski żywiołowej). To kolejne, nielegalne ograniczenie naszych konstytucyjnych wolności i praw, nie może w stosunku do nas rodzić negatywnych skutków prawnych, z uwagi na oczywistą niezgodność z Konstytucją RP” – wyjaśnia prof. Marek Chmaj.
Ale żeby zakazać przemieszczania się w Sylwestra, trzeba by było zmienić ustawę, albo wprowadzić stan klęski żywiołowej. Rozporządzeniem, które wprowadzi taki zakaz można sobie co najwyżej ścianę wytapetować.
— Patryk Wachowiec (@PatrykWachowiec) December 17, 2020
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię