Wymiana starych parkomatów na nowe w Strefie Płatnego Parkowania miała zakończyć się do 10 sierpnia. Jest już połowa września, a prace jeszcze się nie rozpoczęły. Przyglądamy się sprawie i sprawdzamy przyczyny opóźnienia.
Lublin. Opóźnienie w montażu nowych parkomatów
Przypomnijmy, że w przetargu ogłoszonym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie na dostawę w formie dzierżawy 175 nowych parkomatów oraz ich montaż, zaprogramowanie, a także dostawę systemu do obsługi Strefy Płatnego Parkowania, w tym wdrożenie systemu e-kontroli, zwyciężyła spółka City Parking Group z Grudziądza. Oferta firmy była najkorzystniejsza i opiewała na kwotę 16,4 mln zł.
>>> Zobacz także: Już wiadomo, kto dostarczy nowe parkomaty do Strefy Płatnego Parkowania. MPK Lublin wyda na to 16,4 mln zł
Zgodnie z założeniami, wyłoniona firma miała sukcesywnie wymieniać stare parkomaty na nowe, ale w nieprzekraczalnym terminie do 10 sierpnia. Jest już połowa września, a na ulicach Lublina objętych Strefą Płatnego Parkowania wciąż znajdują się stare urządzenia. Z pytaniem o przyczyny opóźnienia zwróciliśmy się do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.
„MPK Lublin podpisało 12 sierpnia umowę ze spółką City Parking Group z Grudziądza. Umowa została podpisana z opóźnieniem z uwagi na odwołanie złożone do Krajowej Izby Odwoławczej przez Konsorcjum firm: Indigo Polska S.A, Automatikon Sp. z o.o. oraz SYSTEmEG Net Sp. z o.o., które również złożyło ofertę w postępowaniu przetargowym na dostawę w formie dzierżawy parkomatów oraz systemu do obsługi Strefy Płatnego Parkowania w Lublinie. Krajowa Izba Odwoławcza nie dopatrzyła się nieprawidłowości i orzekła, że wybór oferty został dokonany prawidłowo. W związku z tym zmienił się przyjęty wcześniej harmonogram” – wyjaśnia Weronika Opasiak, rzecznik prasowy MPK Lublin.
Nowe parkomaty do połowy listopada
W związku z zaistniałym opóźnieniem zmieniono pierwotny harmonogram prac. Wszystkie parkomaty mają zostać wymienione najpóźniej do 15 listopada, zamiast planowanego wcześniej 10 sierpnia. Przygotowana zostanie także nowa strona internetowa, która umożliwi kierowcom zakup abonamentów parkingowych w e-sklepie. Ta funkcja ma zostać wdrożona do 10 listopada, co oznacza, że wcześniejszy termin w tym zakresie został utrzymany. Również system e-kontroli zostanie wprowadzony do 10 listopada, zgodnie z pierwotnym planem.
Kontrolerów biletów zastąpią samochodami z kamerami
Zgodnie z umową pomiędzy MPK Lublin a miastem, kontrola opłat za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania (SPP) będzie prowadzona zarówno przez co najmniej 16 kontrolerów, jak i poprzez sukcesywne wdrażanie systemu e-kontroli, opartego na skanowaniu tablic rejestracyjnych. System ten to zupełna nowość w Lublinie i ma zostać uruchomiony najpóźniej do 10 listopada.
Wówczas kontrolę przejmie sześciu kontrolerów wspieranych przez dwa pojazdy wyposażone w system e-kontroli. MPK już zakupiło dwa elektryczne samochody marki MG w ramach odrębnego postępowania. Pojazdy te będą skanować numery rejestracyjne zaparkowanych w SPP aut, a system sprawdzi, czy za postój została uiszczona opłata.
W przypadku nieopłaconego postoju, kierowcy otrzymają wezwania do uregulowania dodatkowej opłaty pocztą. Podczas kontroli pojazdu system nie tylko zeskanuje tablicę rejestracyjną, ale także utworzy dokumentację fotograficzną wraz ze współrzędnymi GPS, co pozwoli na precyzyjne określenie lokalizacji weryfikowanego pojazdu.
Dodaj swój komentarz