Ważny temat? Prześlij newsa!

Wpis do rejestru wyborców przez ePUAP. Dlaczego część osób nie mogła zagłosować?

Spotted Lublin

To nie problem z systemem ePUAP, a wina samorządów, które po otrzymaniu wniosku nie wydały decyzji o wpisie do rejestru wyborców. Osoby, które mieszkają w innej gminie niż ta, w której są zameldowane mogły uzyskać wpis do rejestru wyborców w miejscu swojego zamieszkania. Wniosek o taki wpis mogły złożyć osobiście, udając się do danego urzędu […]

To nie problem z systemem ePUAP, a wina samorządów, które po otrzymaniu wniosku nie wydały decyzji o wpisie do rejestru wyborców.

Osoby, które mieszkają w innej gminie niż ta, w której są zameldowane mogły uzyskać wpis do rejestru wyborców w miejscu swojego zamieszkania. Wniosek o taki wpis mogły złożyć osobiście, udając się do danego urzędu gminy, ale mogły to zrobić również drogą elektroniczną.

Przed wyborami samorządowymi z możliwości takiej skorzystało ponad 46 tys. obywateli. Kiedy przyszedł czas wyborów osoby te spotkały się z wielkim zdziwieniem. Okazało się, że nie zostały dopisane do rejestru wyborców, mimo złożonego wcześniej wniosku przez system ePUAP.

Kto za to odpowiada?

Jest nam przykro i jesteśmy zaskoczeni informacjami o tym, że niektóre osoby, które składały wnioski elektronicznie nie mogły ostatecznie zagłosować.  Powodów takiej sytuacji może być wiele, jednak z pewnością żadnym z nich nie jest wadliwa e-usługa, czy też platforma ePUAP.” – zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji w oświadczeniu.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji, wina leży po stronie urzędów gmin. „Zawiódł element organizacyjny w samych gminach, bo wnioski do gmin wpływały poprawnie. Niemniej z tej lekcji musimy wyciągnąć wnioski i zastanowić się jak to poprawić.” – czytamy w oświadczeniu.

– Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało formularz zgodnie z przepisami i zgodnie z wymogami Kodeksu wyborczego. Rola ministerstwa cyfryzacji kończy się wtedy, kiedy obywatel wypełnił wniosek i wysłał za pośrednictwem ePUAP. Reszta zadania należy do samorządu, który ma obowiązek zweryfikować taki wniosek, w ciągu trzech dni wydać decyzję i doręczyć ją niezwłocznie – mówił Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.

Nie dołączyli dokumentów

Minister wyjaśnił, że według Kodeksu Wyborczego w formularzu powinny znaleźć się dwa załączniki – skan dowodu osobistego i deklaracja w sprawie miejsca zamieszkania.

– Wniosek ma zawierać tylko dwa załączniki. Następnie gmina ocenia deklarację złożoną przez obywatela i może zażądać ewentualnie jakichś dodatkowych dokumentów w ciągu tych trzech dni. I musi się zwrócić w tej sprawie do obywatela – wyjaśniał Zagórski.

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Ważny temat? Prześlij newsa!

Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Bądź na bieżąco z Lublinem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check