Ważny temat? Prześlij newsa!

Wielki Dzień Pszczół – 8 sierpnia. Na jesień wymiera około 20% zapylaczy. Zobacz, jak je chronić

Spotted Lublin

  • Data publikacji: 8 sierpnia 2023, 12:36
  • Region

Mały owad o wielkich możliwościach i znaczeniu dla całego istnienia dzisiejszego świata. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że te z pozoru niewielkie owady mają ogromne znaczenie dla środowiska i całego ekosystemu. Ich głównym problemem jesteśmy, my ludzie i to co robimy ze środowiskiem. Śmiertelność rodzin pszczelich — problem nas wszystkich Według raportu Greenpeace, […]

ramka z pszczołami

Pszczoły z pasieki Amest Otwock | ramka z pszczołami

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin
Dodaj anonimowo Na żywo Przejdź do strony

Najnowsze spoty

Mały owad o wielkich możliwościach i znaczeniu dla całego istnienia dzisiejszego świata. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że te z pozoru niewielkie owady mają ogromne znaczenie dla środowiska i całego ekosystemu. Ich głównym problemem jesteśmy, my ludzie i to co robimy ze środowiskiem.

Śmiertelność rodzin pszczelich — problem nas wszystkich

Według raportu Greenpeace, w okresie jesienno-zimowym śmiertelność rodzin pszczelich w Europie wynosi średnio około 20%. Badaczom nie udało się jeszcze określić dokładnej przyczyny tego zjawiska, ale jednym z powodów z pewnością są zatrucia owadów pestycydami wykorzystywanymi do ochrony roślin.

Ule dla pszczół
Pszczoły z pasieki Amest Otwock | pasieka pełna uli

1/3 produktów naszej diety powstaje z pomocą pszczół

Dzięki codziennej i systematycznej pracy pszczół w samej tylko europie otrzymujemy 4000 odmian różnych warzyw. To one każdego dnia zapylają tysiące kwiatków, które potem przeinaczają się w owoc/warzywo. Pszczołom miodnym i dziko żyjącym zawdzięczamy produkty, które stanowią ponad 1/3 naszej codziennej diety.

Nabiał, mięso, mleko, produkty od zwierząt — dzięki pracy pszczół

Sprawa jest dość prosta i na pierwszy rzut oka, nieoczywista. Dzięki pożytecznym robotnicom mamy również mięso, mleko i inne produkty odzwierzęce. Bowiem zwierzęta hodowlane karmione są w dużym stopniu roślinami zapylanymi przez pszczoły. Jeśli zatem zniknęłyby one z naszego życia, pożywienie człowieka zostałoby ograniczone głównie do zbóż i kukurydzy. Dlatego są one tak ważne dla rolnictwa i produkcji żywności.

pszczelarz trzyma ramkę
Pszczoły z pasieki Amest Otwock | pszczelarz oglądający ramkę

Człowiek wróg numer jeden — równowagi w środowisku

Zmiany, które od tysięcy lat postępują na korzyść człowieka, częstokroć są niebezpieczne dla pszczół. Wśród najważniejszych problemów, z jakimi muszą się mierzyć — owady zapylające są: nadmierne stosowanie środków ochrony roślin (pestycydy), ograniczony dostęp do zróżnicowanego pokarmu, pasożyty i choroby.

Ostatnie nowości:

Śmieci niebezpieczne dla pszczół i innych żyjątek — brudasie sprzątaj po sobie i pomyśl o innych

Chętnie idziemy do lasu, na spacer na piknik w plener i są też wśród nas takie niepochlebne jednostki, które robią syf i trzodę wokoło siebie nie zważając na otoczenie i innych. To właśnie takie egoistyczne zachowania — sprawiają, że zaburzamy równowagę ekosystemu, którego nie widać, ale czuć jego siłę sprawczą. Dlatego, zanim coś gdzieś rzucicie w las, albo na łąkę, pole — zastanówcie się dwa razy.

Pozostawione w lesie śmieci, nie tylko szpecą krajobraz, ale mogą też być śmiertelną pułapką dla małych zwierząt i owadów. Na przykład porzucona butelka – zwabi je swoim zapachem, a gdy dostaną się do środka to trudno będzie im wspiąć się po pochyłej i wilgotnej ściance, by wyjść z butelki – zauważa Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Dary pszczół – miód, propolis, apiterapia

Oprócz zapylania roślin, pszczoły same wytwarzają niezwykle cenne artykuły spożywcze i lecznicze. Najpowszechniejszym z nich jest oczywiście miód. To produkt, który nie tylko pysznie smakuje, ale przede wszystkim ma korzystny wpływ na układ odpornościowy.

To cię zainteresuje:

Szczególne właściwości lecznicze ma również propolis. Działa on regenerująco i znieczulająco, przyśpiesza gojenie ran oraz regenerację tkanek. Preparaty na jego bazie są także pomocne przy leczeniu oparzeń, odmrożeń, owrzodzeń, czyraków czy grzybic.

maki, chabry łąka kwietna
łąka kwietna Krasnystaw fot. |Piotr Tujaka

Czytaj więcej o pszczołach:

Coraz więcej zwolenników zyskuje także apiterapia, czyli wspomaganie organizmu produktami pszczelimi – miodem, propolisem, pyłkiem, pierzgą, mleczkiem, a nawet jadem. Według entuzjastów tego rodzaju terapii już samo przebywanie w pobliżu pszczół ma korzystny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Na rynku pszczelarskim pojawiają się też „api-domki”, w których w specjalnie zabezpieczonych miejscach znajdują się pszczoły. W efekcie, wnętrze takiego domku wypełnia się prozdrowotnym mikroklimatem – prosto z ula.

Dbacie o pszczoły, jeżeli to tylko możliwe? Cenicie ich wkład w nasz ekosystem? Dajcie znać w komentarzach anonimowo. Dzięki

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Ważny temat? Prześlij newsa!

Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.

Bądź na bieżąco z Lublinem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o
0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch spotify website search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check