Miasto przekaże mieszkańcom hotele dla pszczół. Weź udział w konkursie i wygraj hotel dla owadów z okazji Wielkiego Dnia Pszczół

Pszczoły
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay


W związku ze zbliżającym się Wielkim Dniem Pszczół, Miasto Lublin zaprasza mieszkańców do udziału w konkursie poświęconym tematyce tych niewielkich zwierząt. Do wygrania jest 20 hoteli dla owadów, które będzie można zamontować w przydomowych ogródkach.

IMG 20190731 082747
W miejscach kwietnych łąk można znaleźć tabliczki „tu kosimy rzadziej” | fot. Dominik Wąsik

Jak Lublin wspiera małe pszczoły?

Lublin od kliku lat prowadzi działania na rzecz ochrony pszczół. Należy do nich przede wszystkim zrównoważone zarządzanie trawnikami, które pozwala nie tylko utrzymać w sposób optymalny miejskie zieleńce, ale ma także ogromne znaczenie dla tych pożytecznych owadów i innych dzikich zapylaczy. Rzadkie koszenie pozwala roślinom zakwitnąć i cieszyć mieszkańców bogactwem kolorów, a owadom zapylającym znaleźć pożywienie i schronienie. Ponadto ograniczenie częstotliwości koszenia korzystnie wpływa na jakość powietrza w mieście – pochłania znaczne ilości dwutlenku węgla, zanieczyszczeń pyłowych oraz zwiększa wilgotność powietrza.

120 hoteli dla pszczół, a będzie więcej

Miasto zakupiło już 120 hoteli dla owadów, które w ubiegłym roku w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego trafiły do placówek oświatowych, zarządców nieruchomości oraz indywidualnych mieszkańców Lublina.

W bieżącym roku w ramach akcji „Wysiej sobie łąkę” 17 szkół podstawowych i ponadpodstawowych otrzymało specjalną mieszankę nasion do wysiania łąki kwietnej. Miasto pomogło również zainteresowanym placówkom przygotować teren pod wysiew oraz przekazało wskazówki jak prawidłowo założyć, a następnie pielęgnować łąkę.

pszczoły ul pszczelarz pasieka
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Na wysianych obszarach pojawiły się także tabliczki informacyjne o zamieszkujących na szkolnych łąkach owadach, które zakupiono w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin „Zadbajmy o zwierzęta”.

– Pszczoły, choć ich rozmiary są niewielkie, należą do najbardziej pożytecznych stworzeń na ziemi. Zapylają około 90% roślin kwiatowych. Pozostałe 10% przypada na inne zapylające owady, takie jak: trzmiele i pszczoły samotnice, dziko żyjące murarki ogrodowe oraz muchówki. Bez nich wiele gatunków roślin nie wydałoby owoców i nasion. Dlatego tak ważna jest ich ochrona. Organizowany przez Miasto konkurs ma na celu zachęcenie mieszkańców Lublina do troski o te zwierzęta – mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Konkurs dla dobra pszczół – wygraj jeden z hoteli dla owadów

Od dzisiaj (24 lipca) przyjmowane są zgłoszenia do konkursu o hotel dla pszczół. Co należy zrobić, aby wziąć udział w zabawie?

Aby wziąć udział w konkursie, należy zamieścić pod postem konkursowym na profilu facebook „Miasto to też Twój dom” wierszyk o tematyce związanej z pomocą dla mieszkających w naszym mieście pszczół. Wiersz powinien składać się z minimum 8 wersów. Na autorów 20 najciekawszych prac, które do 7 sierpnia do godz. 14.00 otrzymają najwięcej polubień, czekają nagrody w postaci hotelu dla owadów.

Uczestnikami Konkursu mogą być wyłącznie osoby prywatne zamieszkałe na terenie miasta Lublin, które podczas trwania Konkursu będą posiadać aktywne konto osobiste na Facebooku. Zwycięzcy o wygranej zostaną poinformowani w komentarzu pod postem.

Ty też możesz każdego dnia pomagać pszczołom

Posadź i posiej w swoim ogrodzie, balkonie różnorodne, sezonowe rośliny kwitnące, które dostarczą im pokarmu. Minimalizuj używanie chemii owadobójczej i pesdycydów — chroń dzikie kolonie pszczół. Korzystnym działaniem będzie także rzadsze koszenie trawnika w mniej uczęszczanych częściach ogrodu. Zadbaj o miseczkę świeżej, czystej wody, wystawiając w ogrodzie lub na balkonie z zatopionym drewienkiem, aby owady mogły bezpiecznie przysiąść. Wykonaj własny domek dla pszczół i ciesz się ich towarzystwem co dnia

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.