Zwiedzaj Lublin na nowym poziomie. Z pomocą telefonu i technologii AR — zobaczysz zabytki, których już nie ma

makieta 3d zamek Lubelski. Rozszerzona rzeczywistość
Zamek Lubelski Model 3d | fot. Miasto Lublin

Lublin jako turystyczne miasto kusi wieloma atrakcjami i unikalnym klimatem. Mało jednak kto wie, że odwiedzając nasze miasto, możemy niemalże cofnąć się w czasie i zobaczyć jak to wszystko kiedyś wyglądało. To wszystko za sprawą technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR).

Dawny Lublin w rozszerzonej rzeczywistości

Rozszerzona rzeczywistość (AR czyli augmented reality), to system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. Dzięki dobrodziejstwom technologii możemy odtworzyć dawny wygląd nieistniejących już zabytków i aktywować ich modele 3D podczas turystycznego zwiedzania miasta. Do tego celu wystarczy nam kamera z naszego smarfona i aplikacja Turystyczny Lublin.

jak korzystać z AR w Lublinie
Skanowanie tabliczki z modelem 3D | fot. miasto Lublin

Aplikacja Turystyczny Lublin

Aplikacja Turystyczny Lublin powstała w celu lepszego zrozumienia historii i walorów naszego miasta. Zawiera moduł informacyjny, w którym zawarto szereg praktycznych wskazówek dotyczących zwiedzania miasta.

Moduł zwiedzania Lublina składa się z dwóch tzw. szlaków turystycznych. Z których każdy domyślnie dostarcza innych wrażeń.

  • „Szlak nieistniejących zabytków”

Składa się z nieistniejących już zabytków odtworzonych dzięki technologii AR (rozszerzonej rzeczywistości). Umożliwia wirtualne zwiedzanie kultowego kościoła farnego pw. św. Michała Archanioła wieży ciśnień z pl. Bernardyńskiego i teraz nowość Zamku Królewskiego w swojej szacie architektonicznej z XVI w.

– Nie wszyscy wiedzą, że obecny zamek nie jest tą samą budowlą, o której mowa w kontekście chociażby Unii Lubelskiej. Obecny budynek pojawił się w krajobrazie miasta dopiero w XIX w. Z pomocą nowych technologii, w sposób ciekawy i przyjemny chcemy przybliżyć mieszkańcom i mieszkankom oraz odwiedzającym nasze miasto gościom historię lubelskiego Wzgórza Zamkowego. Zachęcam do korzystania z aplikacji Turystyczny Lublin i poznawania nieistniejących już zabytków Lublina – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

miejsce dawnej wieży ciśnień
Wieża Ciśnień | Hydrozagadka – tutaj stała dawna wieża ciśnień
  • „Szlak dźwięków miasta: śladami praw miejskich i tradycji mieszczańskich”

To szlak poświęcony rozwojowi Lublina i formowaniu się tożsamości jego mieszkańców. Szlak ma formę nagrań audio. Ścieżki składają się z historii miejsca i dźwięków w tle, które odzwierciedlają prawdopodobne odgłosy grodu w poszczególnych miejscach, przez co turysta lub mieszkaniec może poczuć klimat dawnego Lublina.

Czytaj także:

Jak działa aplikacja Turystyczny Lublin – odczytywanie tablic AR

Świetna zabawa i edukacja, tak w skrócie można opisać przygotowane przez miasto rozwiązania do poznawania historii Lublina. Obsługa aplikacji jak i wywołanie modeli 3D umieszczonych w różnych częściach miasta jest „dziecinnie proste” i dostarcza wiele satysfakcji.

Poniżej, krótkie wideo prezentujące cały proces:

Oglądanie Zamku Królewskiego w Lublinie z różnych perspektyw

Nowy model 3D przedstawia rezydencję królewską, jeden z najważniejszych zabytków w historii Lublina. Początki zabudowań na Wzgórzu Zamkowym sięgają jeszcze XII w., ale murowany zamek powstał wraz z Kaplicą Trójcy Świętej w wieku XIV. Budynek gościł polskich królów, w tym wielokrotnie króla Władysława Jagiełłę, a w 1569 roku w jego salach toczyły się obrady sejmu walnego zakończone zawarciem Unii Lubelskiej. Później mieściło się tu archiwum miejskie, do czasu aż w XIX wieku w miejscu popadającej w ruinę budowli stanął nowy, neogotycki budynek więzienia, który funkcjonuje w krajobrazie miasta do dzisiaj.

zamek Lublin
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Gdzie w Lublinie umieszczone są tablice do oglądania modeli zabytków 3D

Zamek Lubelski – model XVI-wiecznej rezydencji królów w Lublinie. Zwiedzaj i poznawaj historię miasta na nowym poziomie dzięki rozmieszczonym tablicom reagującym na działanie kamery telefonu, tabletu.

Aż pięć różnych punktów do oglądania Zamku Królewskiego:

  • Plac Po Farze,
  • Ulica Zamkowa,
  • Wzgórza Czwartek,
  • Taras Galerii „Vivo!”
  • Dziedziniec Zamku Lubelskiego

Istnieje możliwość obracania i zmiany wielkości wirtualnego zabytku. Dodatkowo użytkownicy aplikacji mają możliwość poznania historii nieistniejącego już Zamku Królewskiego za sprawą nagrania audio dostępnego w języku polskim i angielskim.

To cię zainteresuje:>>> Lublin z rekordową liczbą turystów. Tylu ich w naszym mieście jeszcze nie było

Symboliczne serce na Placu pod Farze
Symboliczne serce na Placu pod Farze | fot. Dominik Wąsik

– Technologia rozszerzonej rzeczywistości jest doskonałym narzędziem edukacyjnym. Pozwala w ciekawy sposób doświadczyć historii miasta oraz zwiedzać miejsca, których w jego przestrzeni już od dawna nie ma. Tym razem ciekawostką dla użytkowników aplikacji Turystyczny Lublin jest możliwość zobaczenia zarówno bryły Zamku Królewskiego, jak i zwiedzania jego dziedzińca – mówi Marcin Kęćko, Dyrektor Biura Rozwoju Turystyki Urzędu Miasta Lublin.

Modele zabytków Lublina – przygotowane z dbałością o historyczne detale

Komunikaty:

Model XVI-wiecznego Zamku Królewskiego został przygotowany na podstawie dostępnych źródeł historycznych, w tym opracowanych przez dr Romana Zwierzchowskiego. Ze względu na nieścisłości w dokumentach może różnić się w swoich detalach od innych zrealizowanych rekonstrukcji. W aplikacji Turystyczny Lublin można zobaczyć również inne nieistniejące zabytki – kościół farny w pięciu odsłonach architektonicznych z możliwością zwiedzania jego wnętrza oraz wieżę ciśnień na pl. Wolności.

Gdzie pobrać aplikację Turystyczny Lublin i jak oglądać modele 3D zabytków Lublina?

Aplikację Turystyczny Lublin można pobrać bezpłatnie na system Android i iOS. Korzystanie z modułu AR aplikacji jest proste.

Czy Lublin jest atrakcyjny dla turystów? Skorzystacie z technologii AR i zwiedzicie miasto na nowo? Dajcie znać anonimowo w komentarzach. Dzięki

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.