Wielkanoc 2023: DATA, TERMIN. Kiedy święta wielkanocne? Dni wolne, kalendarz

Wielkanoc 2022: Święta Wielkanocne w 2022 roku. Kiedy? DATA, DNI WOLNE
Wielkanoc 2022: Święta Wielkanocne w 2022 roku. Kiedy? DATA, DNI WOLNE | fot. Adobe Stock

Wielkanoc 2023. Święta Wielkanocne to tzw. święto ruchome i może wypaść 22 marca, a najpóźniej 22 kwietnia. Kiedy wypadają święta wielkanocne w tym roku? Ile będzie dni wolnych od pracy? Sprawdź, jak długi urlop cię czeka w Wielkanoc 2023. KALENDARZ.

Do Świąt Wielkanocnych 2023 wierni rozpoczęli przygotowania już 2 marca – w Środę Popielcową. Ten dzień rozpoczyna Wielki Post, który trwa do Wielkiego Czwartku, natomiast w Wielki Piątek i Wielką Sobotę obchodzony jest post paschalny. Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielka Sobota to tzw. Triduum Paschalne. Z kolei dzień po Wielkanocy, wypada Poniedziałek Wielkanocny, czyli tzw. Lany Poniedziałek lub Śmigus-Dyngus.

Święta Wielkanocne 2023

Kiedy są Święta Wielkanocne 2023? Po okresie Triduum Paschalnego katolicy obchodzą Zmartwychwstanie Jezusa. Wielkanoc jest świętem ruchomym i w tym roku zacznie się 9 kwietnia 2023, a dniami wolnymi od pracy będą 9 kwietnia (Niedziela Wielkanocna) i 10 kwietnia (Lany Poniedziałek).

🔴 Krótkie życzenia wielkanocne. Gotowe wzory życzeń na Wielkanoc 2023

Kalendarz Świąt Wielkanocnych i Triduum Paschalnego 2023

2 kwietnia – Niedziela Palmowa – Rozpoczyna Wielki Tydzień. Wierni gromadzą się tego dnia w kościele i przynoszą palmy. Palma jest dzisiaj symbolem Wielkanocy i piękną ozdobą.

6 kwietnia – Wielki Czwartek – Przypada w Wielkim Tygodniu, trzy dni przed Wielkanocą. Wieczorem rozpoczyna się Świętem Triduum Paschalne (jego pierwszy dzień, który trwa do wieczora Niedzieli Wielkanocnej). Obchodzone przez różne wyznania chrześcijańskie na pamiątkę ustanowienia sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii.

7 kwietnia – Wielki Piątek – Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego, upamiętniającym śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Jest to jeden z nielicznych dni w roku dla katolików, w którym nie sprawuje się Eucharystii.

8 kwietnia – Wielka Sobota – Ostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania. Zgodnie z polską tradycją tego dnia święcone są pokarmy na stół wielkanocny, a wieczorem wierni uczestniczą w liturgii Wielkiej Soboty. Liturgia Wielkiej Soboty skupia się na poświęceniu ognia, wody chrzcielnej oraz odnowieniu przyrzeczeń sakramentu chrztu. Na zakończenie odprawiana jest uroczysta msza św. Wigilii Paschalnej.

🔴 Co włożyć do koszyczka wielkanocnego? Jakie produkty? Jak przystroić?

9 kwietnia – Wielkanoc – Dzień zmartwychwstania Pańskiego i najważniejszy dzień w kalendarzu Kościoła Katolickiego. Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się od mszy rezurekcyjnej, celebrowanej we wczesnych godzinach. Po mszy rezurekcyjnej należy zasiąść do śniadania wielkanocnego. Tradycyjnie w czasie śniadania wielkanocnego podaje się żur, barszcz biały lub zupę chrzanową z jajkiem i białą kiełbasą. Następnie na stół wielkanocny trafiają domowe wędliny i pasztety, galarety, mięsa na zimno, ale przede wszystkim również jajka.

🔴 Śniadanie wielkanocne 2023: kiedy i o której godzinie? Jak wygląda? Jakie potrawy?

10 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny – znany także jako: lany poniedziałek lub śmigus-dyngus. Tego dnia tradycyjnie oblewamy się wodą. Historia zwyczaju nawiązuje do obrzędów starosłowiańskich i ma pogańskie korzenie. Tradycyjne polewanie wodą w lany poniedziałek wiązało się kiedyś z wyznaniem uczuć.

Długi weekend w Wielkanoc 2023. Kiedy wziąć wolne?

Wielkanoc 2023 przypada na 9 i 10 kwietnia (niedziela i poniedziałek). Warto rozważyć wzięcie urlopu w Wielki Piątek 8 kwietnia, by dzięki temu zyskać 4 dni wolnego. Sprawdź pozostałe długie weekendy, jakie wypadają w 2022 roku. Kliknij poniższy link, by zobaczyć.

🔴 Dni wolne 2023 – KALENDARZ. Kiedy wziąć urlop? Dni wolne od pracy, święta i długie weekendy

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.