Wielki Piątek 2024 – kiedy jest, co to za święto, czy trzeba iść do kościoła

Wielki Piątek 2022 - kiedy jest, co to za święto, czy trzeba iść do kościoła
Wielki Piątek 2022 - kiedy jest, co to za święto, czy trzeba iść do kościoła | fot. Adobe Stock

Wielki Piątek 2024 – DATA: kiedy jest Wielki Piątek? Co symbolizuje? Co się dzieje tego dnia w kościele? Czy trzeba iść do kościoła? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, co oznacza Wielki Piątek i kiedy jest w 2024 roku.

W piątek bezpośrednio przed Wielkanocą chrześcijanie upamiętniają cierpienie i śmierć Jezusa na krzyżu, z którym dobrowolnie wziął na siebie grzechy świata. Wielki Piątek jest jednym z głównych świąt dla chrześcijan katolickich i protestanckich.

Wielki Piątek jest częścią Triduum Paschalnego. Święte trzy dni rozpoczynają się celebracją Ostatniej Wieczerzy w Wielki Czwartek i rozciągają się przez Wielki Piątek i Wielką Sobotę do Nieszporów w Niedzielę Wielkanocną. Wielki Piątek to także szczyt Wielkiego Postu przed Wielkanocą.

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego i upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Z tej okazji wieczorem w kościołach odprawiana jest nie msza, a wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej, podczas której ma miejsce adoracja krzyża. Kapłan w tym dniu ubrany jest w szaty mszalne czerwonego koloru.

Kiedy jest Wielki Piątek 2024? [DATA]

Informacji na temat tego, kiedy jest Wielki Piątek 2024, szuka wiele osób. Data drugiego dnia Triduum Paschalnego jest ruchoma, dlatego może wypadać w różnych terminach – zawsze jednak na dwa dni przed Wielkanocą. Wielki Piątek 2024 tym razem przypadnie 29 marca. Święto to poprzedzi Wielki Czwartek, z kolei dzień później wypadnie Wielka Sobota, a potem Wielka Niedziela.

W Wielki Piątek upamiętniamy śmierć Chrystusa na krzyżu. Nie odprawiamy Mszy Świętej, odmawiamy modlitwy. Rozprowadzane są hostie konsekrowane w Wielki Czwartek. Ani organy nie grają, ani nie biją dzwony, tylko grzechotanie.

🔴 Wielkanoc 2024: DATA, TERMIN. Kiedy święta wielkanocne? Dni wolne, kalendarz

Czy trzeba iść do kościoła w Wielki Piątek?

Zgodnie z prawem kościelnym – nie. Nie tylko nie jest to święto nakazane, ale przede wszystkim tego dnia nie odprawia się żadnej Mszy Święte. Dopiero Niedziela Wielkanocna jest dniem, w którym uczestnictwo we mszy jest dla katolików obowiązkowe.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.