Msza w Wielką Sobotę 2023: ile trwa i czy jest obowiązkowa? Czy trzeba iść do kościoła?

kościół
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Ile trwa msza w Wielką Sobotę 2023 i czy jest obowiązkowa? Msza Święta Wigilii Paschalnej rozpoczyna się w godzinach wieczornych w Wielką Sobotę i kończy w noc Zmartwychwstania Pańskiego. Przedstawiamy najważniejsze informacje o Wielkiej Sobocie w kościele.

Wielka Sobota 2023 – msza: ile trwa Wigilia Paschalna? Czy jest obowiązkowa? O której godzinie się rozpoczyna? Jak wygląda? Odpowiadamy na zadawane pytania, przedstawiamy szczegółowe informacje o mszy w Wielką Sobotę 2023 i sprawdzamy przebieg.

Wielka Sobota 2023 – Msza Wigilii Paschalnej: czy jest obowiązkowa?

Czy msza Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę 2023 jest obowiązkowa? Informacji na temat tego, czy msza w Wielką Sobotę jest obowiązkowa, szuka wielu wiernych. Wielka Sobota nie jest zaliczana do świąt nakazanych. Oznacza to, że wierni w tym dniu nie są zobowiązani do uczestnictwa w liturgii w kościele, jednak jest to zalecane.

Wigilia Paschalna jest centralnym momentem Triduum Paschalnego i całego roku liturgicznego, najważniejszym wyrazem liturgicznej celebracji misterium paschalnego. Wszystkie obrzędy wigilii paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie zmrok, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli.

Msza święta tej nocy, choćby ją sprawowano przed północą, jest mszą niedzieli zmartwychwstania. Warto także dodać, że Wielka Niedziela jest świętem nakazanym. Osoby, które zatem nie uczestniczyły we mszy w Wielką Sobotę, mają obowiązek uczestniczyć we mszy niedzielnej.

🔴 Rezurekcja w Wielkanoc 2023: ile trwa msza i czy jest obowiązkowa? Czy trzeba iść do kościoła?

Jak wygląda msza Wigilii Paschalnej?

Msza w Wielką Sobotę, czyli Wigilia Paschalna ma charakter wyjątkowy. Nabożeństwo rozpoczyna się Liturgią Światła. Przed kościołem rozpala się ognisko, ponieważ Paschał, czyli woskowa świeca symbolizująca Jezusa zmartwychwstałego, ma być rozpalony od żywego ognia. Następnie Paschał, jako jedyne źródło światła, wnosi się do ciemnego kościoła. Tradycyjnie wszyscy wierni także przynoszą swoje świece i odpalają je ogniem z Paschału.

Kolejną częścią mszy w Wielką Sobotę jest Liturgia Słowa. Później odbywa się Liturgia Chrzcielna, podczas której następuje pobłogosławienie wody i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przez wiernych. Na zakończenie Wigilii Paschalnej, wierni przyjmują Eucharystię (Liturgia Eucharystyczna).

Ile trwa msza w Wielką Sobotę?

Wiele osób szuka także informacji na temat tego, ile trwa msza w Wielką Sobotę. Czas jej trwania uzależniony jest od danej parafii, jednak zazwyczaj wynosi około 2 godzin.

🔴 Wielka Sobota 2023. Czy obowiązuje ścisły post? Co można jeść? Ile posiłków?

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.