Wielka Sobota 2024. Czy obowiązuje ścisły post? Co można jeść? Ile posiłków?

Wielka Sobota 2022: czy obowiązuje post? Co można jeść? Ile posiłków?
Wielka Sobota 2022: czy obowiązuje post? Co można jeść? Ile posiłków? | fot. Adobe Stock

Czy w Wielką Sobotę 2024 obowiązuje ścisły post? Co można jeść w Wielką Sobotę i ile posiłków? Odpowiedzi na te pytania szuka wielu katolików, którzy zastanawiają się, jak wygląda post w Wielką Sobotę.

Wielka Sobota 2024 – post czy nie? Co można jeść w Wielką Sobotę i ile posiłków? Poniżej zebraliśmy odpowiedzi na jedne z najczęściej pojawiających się pytań dotyczących Triduum Paschalnego oraz postu, który obowiązuje w wybrane dni.

Wielka Sobota 2024 – post czy nie?

Wiele osób szuka informacji na temat postu w Wielką Sobotę 2024. Pojawiają się wątpliwości, czy post ścisły obowiązuje także podczas Wielkiej Soboty. Wedle tradycji katolickiej post ścisły obowiązuje tylko dwa dni w roku – podczas Środy Popielcowej oraz Wielkiego Piątku. Oznacza to, że w Wielką Sobotę, gdy święcimy pokarmy, post już nie obowiązuje.

🔴 Wielki Piątek 2024. Czy obowiązuje ścisły post? Co można jeść? Ile posiłków?

Dawne przepisy prawa kanonicznego nakazywały pościć do Wielkiej Soboty, do godziny 12.00, kiedy to wszyscy wracali ze święconką z kościoła. Z kolei niektórzy ścisły post zachowują nawet do niedzielnej rezurekcji. Obecnie jednak nie ma przepisów, które nakazywałyby ścisły post w Wielką Sobotę i Wielkanoc.

Jeśli ktoś chce zachować post jakościowy w Wielką Sobotę, powinien powstrzymać się od spożywania mięsa oraz pokarmów mięsnych. Również rosół i zupy gotowane na mięsie są tego dnia zabronione. Wielu katolików rezygnuje także ze słodyczy i alkoholu. W czasie postu nie są natomiast zabronione ryby, jaja, nabiał. Można także jeść zboża, kasze, owoce i warzywa oraz używać przypraw.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.