Wielki Piątek 2024. Czy obowiązuje ścisły post? Co można jeść? Ile posiłków?

Wielki Piątek 2022: post ścisły. Co można jeść i ile posiłków?
Wielki Piątek 2022: post ścisły. Co można jeść i ile posiłków? | fot. Adobe Stock

Czy Wielki Piątek 2024 obowiązuje ścisły post? Co można jeść w Wielki Piątek i ile posiłków? Odpowiedzi na te pytania szuka wielu katolików, którzy zastanawiają się, jak wygląda post w Wielki Piątek.

Post ścisły w Wielki Piątek 2024

W Wielki Piątek w przeciwieństwie do pozostałych dni obowiązuję post ścisły. Polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa i pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu posiłków. Wielu katolików w te dni rezygnuje także ze słodyczy i alkoholu. Tego dnia dozwolone jest jedzenie nabiału, jaj, ryb i owoców morza, oraz wszelkich owoców i warzyw. Można także jeść zboża, kasze, owoce i warzywa oraz używać przypraw.

🔴 Wielka Sobota 2024. Czy obowiązuje ścisły post? Co można jeść? Ile posiłków?

Post polegający na powstrzymywaniu się od spożywania mięsa i pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu posiłków obowiązuje wszystkich od 18. do 60. roku życia. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w Wielki Piątek obowiązuje już od 14. roku życia. W Polsce post ścisły oznacza spożycie w ciągu dnia wyłącznie jednego posiłku do syta i dwóch lekkich. Zasady postu w Polsce określa Kodeks prawa kanonicznego.

Kanon 1252: „Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty”.

🔴 Wielki Piątek 2024 – POST ŚCISŁY. Kogo nie obowiązuje post w Wielki Piątek?

🔴 Wielki Piątek 2024 – kiedy jest, co to za święto, czy trzeba iść do kościoła

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Post to nic nie jesz tylko wodę pijesz. btw da się o samej wodzie 5 dni żyć (piszę z doświadczenia)

  2. Ja jestem nauczona że nie spożywa się nabiału i jaj aż do Wielkiej soboty do poświęcenia pokarmu.

  3. Post ścisły TO CHLEB I WODA. Czemu ludzi w błąd wprowadzacie. Normalny katolik wie, że trzeba się ten jeden dzień powstrzymać i da się przeżyć, a organizm jak się regeneruje. Polecam poczytać o zdrowotnych głodówkach.

  4. warto słuchać zaleceń Kościoła, a nie samemu sobie wymyślać co jest postem ścisłym, a co nie jest. Różne też są tradycje, ale to co najważniejsze określa Kościół. Wszystkiego dobrego na Święta Zmartwychwstania Pańskiego!