Rezurekcja w Wielkanoc 2024: ile trwa msza i czy jest obowiązkowa? Czy trzeba iść do kościoła?

msza ksiądz kielichy kościół shutterstock
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Rezurekcja to poranna msza odprawiana w pierwszy dzień świąt, czyli w Wielkanoc. Ile trwa msza rezurekcyjna w Wielkanoc 2024 i jakie wydarzenie upamiętnia? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Wielkanoc 2024 – msza: ile trwa Rezurekcja? Czy jest obowiązkowa? O której godzinie się rozpoczyna? Jak wygląda? Odpowiadamy na zadawane pytania, przedstawiamy szczegółowe informacje o mszy w Wielkanoc 2024 i sprawdzamy przebieg Rezurekcji.

Wielkanoc 2024 – Rezurekcja: czy jest obowiązkowa?

Czy msza rezurekcyjna w Wielkanoc 2024 jest obowiązkowa? Informacji na temat tego, czy msza w Wielkanoc jest obowiązkowa, szuka wielu wiernych. Obecność na mszy rezurekcyjnej wedle Kodeksu Prawa Kanonicznego jest obowiązkowa. Uroczystość jest świętem nakazanym, dlatego z braku możliwości uczestnictwa w niej powinniśmy się wybrać na mszę odprawianą o innej godzinie. Każdy, kto uczestniczył we mszy w Wielką Sobotę, nie ma obowiązku iść na mszę w niedzielę.

Jak wygląda Rezurekcja?

Rezurekcja to procesja odbywająca się w Wielkanoc, która jest ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego. Jeśli to możliwe, procesja wychodzi na zewnątrz i okrąża kościół. W procesji obok hostii w monstrancji niesiony jest krzyż ze stułą koloru czerwonego oraz figura Jezusa Zmartwychwstałego.

Wierni, którzy biorą udział w procesji rezurekcyjnej, w akompaniamencie pieśni sławiących Zmartwychwstanie Jezusa, trzykrotnie obchodzą Kościół. Po procesji rozpoczyna się msza święta.

Ile trwa msza w Wielkanoc? Rezurekcja

Msza rezurekcyjna – odprawiana jest wcześnie rano w Wielkanoc. Przyjęło się, że rozpoczyna się w okolicach godziny 6:00 rano. W tym roku msza Wielkanocna 2024 przypada na dzień 31 marca. Czas trwania mszy rezurekcyjnej to około 1h 30 min, w zależności od danej parafii.

🔴 Śniadanie wielkanocne 2024: kiedy i o której godzinie? Jak wygląda? Jakie potrawy?

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.