Niedziela Palmowa 2024: kiedy jest, co to za święto, czy trzeba iść do kościoła, czytania

Niedziela Palmowa 2022 - kiedy jest, co to za święto, czy trzeba iść do kościoła
Niedziela Palmowa 2022 - kiedy jest, co to za święto, czy trzeba iść do kościoła | fot. Adobe Stock

Niedziela Palmowa 2024 – DATA: kiedy jest Niedziela Męki Pańskiej? Co symbolizuje? Jak się obchodzi to święto? Jakie zwyczaje się z nim wiążą? Czy trzeba iść do kościoła? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, co oznacza Niedziela Palmowa i kiedy jest w 2024 roku.

Niedziela Palmowa 2024 – DATA: kiedy jest Niedziela Palmowa?

Informacji na temat tego, kiedy Niedziela Palmowa 2024 poszukuje w sieci wiele osób. Jest to święto ruchome, dlatego data Niedzieli Palmowej co roku może wypadać w innym terminie – musi to być pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia. Zawsze jednak dzień ten przypada na 7 dni przed Wielkanocą. W 2024 roku Niedziela Palmowa, nazywana także Męki Pańskiej, wypadnie 24 marca 2024. To właśnie wtedy rozpocznie się Wielki Tydzień.

🔴 Wielkanoc 2024: DATA, TERMIN. Kiedy święta wielkanocne? Dni wolne, kalendarz

Niedziela Palmowa – co to za święto i jakie zwyczaje się z nim wiążą?

Niedziela Palmowa to szósta niedziela Wielkiego Postu, jest to również ostatnia niedziela przed święta Wielkanocnymi i początek Wielkiego Tygodnia. W tę niedzielę upamiętnia się wjazd Jezusa do Jerozolimy. Święto to w Kościele katolickim (z łacińskiego „Dominica in Palmis de passione Domini”) kojarzy się z liturgicznym kolorem czerwonym.

Co wydarzyło się w Niedzielę Palmową?

Jak donoszą ewangeliści Mateusz, Łukasz i Jan, Jezus udał się ze swoimi uczniami do Jerozolimy na żydowską Paschę. Kiedy przybyli na Górę Oliwną, Jezus poprosił dwóch uczniów, aby poszli przodem i poszukali osła i jej źrebaka i przyprowadzili je do niego.

Uczniowie wypełnili to polecenie i rozłożyli swoje ubrania na grzbiecie źrebaka. Jezus usiadł i pojechał do Jerozolimy. Po drodze coraz większy tłum zbierał się, by przyjąć Jezusa. Niektórzy ludzie rozkładają przed nim swoje ubrania, inni ścinają gałęzie z palm i rozrzucają je na ścieżce.

Znaczenie osła i palm

Osioł i palmy mają w Biblii szczególne znaczenie, co sprawia, że ​​wejście Jezusa jest wydarzeniem symbolicznym. Jazda na osiołku spełniła proroctwo starotestamentowego proroka Zachariasza:

„Krzycz głośno i bardzo radośnie Córo Syjonu, raduj się bardzo i wykrzykuj, córko Jeruzalem! Zobacz, jak twój król przychodzi do ciebie, sprawiedliwy i pomocnik, biedny i jedzie na osiołku na źrebięciu osła, który zniszczy rydwany w Efraimie i konie w Jerozolimie, a łuk wojny zostanie złamany. On rozkaże ludom pokój. Jego panowanie rozciąga się od jednego morza do drugiego. I od rzeki aż po krańce ziemi” (Za 9, 9–10).

Podczas gdy koń był używany jako wierzchowiec na wojnie i symbolizował luksus i dumę, osioł jest symbolem skromności i niestosowania przemocy mesjańskiego księcia pokoju.

Palma od czasów starożytnych była symbolem hołdu i zwycięstwa. Dla rzymskich okupantów przyjęcie Jezusa z gałązkami palmowymi i jazda na osiołku musiały być równoznaczne z prowokacją.

Czytania na Niedzielę Palmową 2024

Czytania na Niedzielę Palmową, zwana również Męki Pańskiej, zmieniają się co roku w zależności od cyklu czytań liturgicznych. Poniżej przedstawiam przykładowe czytania na ten dzień dla roku B:

  • Pierwsze czytanie: Księga Izajasza 50, 4-7
  • Psalm responsoryjny: Psalm 22, 8-9. 17-18a. 19-20. 23-24
  • Drugie czytanie: List św. Pawła Apostoła do Filipian 2, 6-11
  • Ewangelia: Ewangelia według św. Marka 14, 1-15, 47

Czytania te opowiadają o triumfalnym wjeździe Jezusa do Jerozolimy na osiołku, o jego męce i śmierci na krzyżu oraz o jego zmartwychwstaniu. Wszystkie te wydarzenia stanowią kluczowe momenty w historii zbawienia.

Jak obchodzona jest Niedziela Palmowa?

Niedziela Palmowa obchodzona jest w Kościele katolickim w sposób szczególny. Na początku nabożeństwa palmy są błogosławione wodą święconą. Ewangelia o cierpieniu i śmierci Chrystusa jest wtedy czytana po raz pierwszy w tym dniu, być może z przypisanymi rolami w zależności od bieżącego roku czytania. Po poświęceniu i odczytaniu palm wierni udają się do kościoła w procesji palmowej. Ponadto jako ewangelię czyta się historię wjazdu Jezusa do Jerozolimy.

Czy trzeba iść do kościoła w Niedzielę Palmową?

Otóż Kodeks Prawa Kanonicznego jasno mówi, że w niedziele oraz w święta nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we mszy świętej. Niedziela Palmowa wypada – jak sama nazwa wskazuje – w niedzielę. Oznacza to, że uczestnictwo w liturgii w tym terminie jest obowiązkowa dla wiernych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.