Weekend pod znakiem burz i nawałnic. W porywach może wiać nawet do 90 km/h. Alert RCB

burza piorun wyładowanie atmosferyczne pogoda
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Sobota i niedziela upłynie nad większością regionów kraju pod znakiem silnego i porywistego wiatru. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed porywami wiatru, które mogą osiągać 90 km/h.

Niż Emmelinde przyniesie nawałnice

Nad Polskę w nocy z piątku na sobotę (20/21 maja) wkroczy nad północno zachodnią Polskę niż Emmelinde i związany z nim front atmosferyczny. Strefa ta w ciągu nocy będzie się przesuwać na wschód i północny wschód. Największym zagrożeniem będą silne porywy wiatru, osiągające do 90 km/h, a lokalnie w przypadku utworzenia się burz superkomórkowych lub linii szkwałowych, nawet do 100 km/h.

Szybkie przemieszczanie się burz zmniejszy ryzyko intensywnych opadów deszczu, choć lokalnie ich suma może wynosić do 20-25 litrów na metr kwadratowy. Lokalnie nie można również wykluczyć ryzyka powstania gradu o średnicy ok. 2 cm.

„W nocy przemieszczająca się z zachodu na wschód kraju strefa chłodnego frontu atmosferycznego stanowić będzie dobry mechanizm wspomagający rozwój burz. Duży uskok wiatru oraz silna adwekcja chłodu w tylnej części zatoki niżowej nieść będą ryzyko wystąpienia gwałtownych zjawisk w czasie burz” – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Alert RCB. Silny wiatr w Polsce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed silnym wiatrem dla województwa lubelskiego. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 90 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Ostrzeżenie obowiązuje w sobotę 21 maja od godz. 10.00 do godz. 20.00.

Do mieszkańców województwa lubelskiego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało Alert RCB dotyczący prognozowanego silnego wiatru. Poniżej publikujemy treść alertu.

„Uwaga! Dziś i jutro (20/21.05) silny wiatr i burze. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr”

Zobacz także: Alert RCB – jak wyłączyć? Sprawdź, jak zablokować wiadomości od Alert RCB. PORADNIK

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.