Uważajcie! Oszuści znów dzwonią do starszych mieszkańców Lublina

starsza kobieta pieniądze
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Kolejna plaga prób wyłudzenia pieniędzy od mieszkańców Lublina. Od kilku dni do starszych osób dzwonią oszuści, informując o tym, że ktoś z naszej rodziny miał wypadek i potrzebne są pieniądze.

O tym fakcie poinformował nas czytelnik Marek. – „Uwaga dzisiaj na telefony w stylu: „Pani córka miała wypadek!” moja Mama, starsza osoba, taki dostała.”

Zazwyczaj scenariusz działania oszustów jest taki sam. Dzwonią, informując o tym, że ktoś z naszej rodziny miał wypadek lub, że go spowodował, ale żeby mu pomóc i załatwić całą sprawę potrzebne są pieniądze.

Podczas rozmowy taka osoba w rozmaity sposób zdobywa zaufanie starszych ludzi i wykorzystując ich łatwowierność i dobre serce, nakłania do udzielenia pożyczki na pilne wydatki.

Po uzyskaniu obietnicy takiej pożyczki dzwoniący zazwyczaj informuje, że po odbiór pieniędzy zgłosi się jego znajomy. Naiwne i chcące pomóc osoby, wręczają pieniądze pośrednikowi. Zaraz potem ślad po pieniądzach i oszustach się urywa.

Stracił 18 tys. złotych

Na początku weekendu do 75-letniego mieszkańca Lublina zadzownił mężczyzna, podający się za jego syna i poinformował, że został zatrzymany przez policję w związku z wypadkiem drogowym. Twierdził, że jest sprawcą tego zdarzenia i potrzebuje pieniędzy na kaucję.

Następnie przekazał telefon osobie podającej się za policjanta, która oświadczyła, że jeśli nie przekaże pieniędzy na kaucję to syn zostanie zamknięty w więzieniu. Pokrzywdzony oświadczył, że w banku ma oszczędności w kwocie 18 000 zł.

Fałszywy funkcjonariusz polecił, by pojechał do placówki bankowej i wypłacił swoje oszczędności. Później zgodnie z instrukcją mieszkaniec Lublina przekazał je w umówionym miejscu kurierowi „policyjno-sądowemu”.

75-latek po pewnym czasie zadzwonił do prawdziwego syna i zorientował się, że padł ofiarą oszustwa. Sprawa została zgłoszona na VI Komisariat Policji w Lublinie. Teraz policjanci poszukują oszustów.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.