Uważaj z ilością alkoholu, bo możesz trafić na policyjny dołek. Od maja koszt noclegu jak za hotel

Pijani mężczyźni śpiący na ławce na Starym Mieście
Pijani mężczyźni śpiący na ławce na Starym Mieście | fot. Dominik Wąsik

Od maja na terenie całego województwa lubelskiego obowiązuje nowy cennik za pobyt osoby w stanie nietrzeźwości w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych w komendach policji. W tej cenie można byłoby mieć pokój w hotelu.

Pijany za pobyt na dołku zapłaci 220 złotych

PdOZ (pomieszczenie dla osób zatrzymanych) tzw. dołek to miejsce przeznaczone dla osób skazanych lub tymczasowo aresztowanych, zatrzymanych prewencyjnie, a przede wszystkim sprawców przemocy w rodzinie, osób znajdujących się pod wpływem alkoholu i tych, którzy popełnili przestępstwo i w celi oczekują na decyzję sądu.

Do tej pory osoby umieszczane w PdOZ płaciły 145 zł. Ta kwota nie była aktualizowana od 2014 r. Pod koniec kwietnia 2023 r. wojewoda lubelski Lech Sprawka podpisał zarządzenie zmieniające stawkę za pobyt osoby w stanie nietrzeźwości w jednostce policji na obszarze województwa lubelskiego. Obecnie stawka wzrosła do 220 zł. Według ustalanej co roku przez resort zdrowia stawki, w 2023 r. maksymalna opłata może wynieść 393,01 zł.

Przypomnijmy, że na dołek mogą być zatrzymane osoby pijane, które m.in. dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub w stanie nietrzeźwym zagrażają innym ludziom. Pobyt w PdOZ trwa nie więcej niż 24 godziny.

Termin uiszczenia opłaty wynosi 14 dni od dnia doręczenia wezwania do zapłaty.

Zobacz: Noc na Północnej droższa niż w czterogwiazdkowym hotelu. Podwyżka w izbie wytrzeźwień

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. To nieprawda, że w 2023 r. maksymalna możliwa kwota do zapłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień to 343,54 zł. Od tego roku maksymalna opłata to 393,01 zł.