Szykują się podwyżki w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie

DSC03271
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

W Lublinie szykują się zmiany w Strefie Płatnego Parkowania. Nowe, wyższe stawki i koniec darmowego parkowania dla aut hybrydowych – to pomysł Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie.

Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie skierował do Rady Miasta Lublin projekt uchwały dotyczący wprowadzenia nowych stawek za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania. Nowe stawki i zasady parkowania w strefie obowiązywałoby dopiero od 1 kwietnia 2020 r., ponieważ umowa z obecnym operatorem obowiązuje do końca marca 2020 r.

Nad zmianami w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie mieli głosować radni w trakcie czwartkowej sesji Rady Miasta, ale tak się nie stanie. – „W związku z koniecznością przeprowadzenia dodatkowej analizy dotyczącej obszaru Strefy Płatnego Parkowania, projekt uchwały zostanie skierowany na kolejną sesję Rady Miasta (listopadową – przyp. red.)” – mówi Katarzyna Duma, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.

Ratusz zastanawia się nad powiększeniem strefy o kolejne ulice. O tej sprawie zapomniano podczas składania projektu uchwały, którą na dwa dni przed obradami Rady Miasta wycofano.

Droższe parkowanie

Z projektu uchwały możemy się dowiedzieć, że opłaty za parkowanie w centrum Lublina pójdą w górę o 10 procent w stosunku do obecnych stawek. Natomiast nie zmieni się podział strefy: na droższą (Strefa A) i tańszą (Strefa B).

I tak za pierwszą godzinę w strefie A (czerwona) będzie trzeba zapłacić 3,3 zł. Aktualnie ta cena wynosi 3 zł. Za drugą godzinę – 3,9 zł, za trzecią – 4,6 zł za czwartą i kolejne za 3,3 zł. Bilet całodobowy ma kosztować 22 zł. Kierowca miałby 10 minut na zakup biletu w parkomacie.

Płatne parkowanie do godz. 18

Obecnie kierowcy płacą za parkowanie pojazdu w dni powszednie w godzinach 8-17. Od 1 kwietnia pobór opłat w strefie będzie obowiązywał w dni powszednie w godz. 8-18. Celem wydłużenia czasu pobierania opłat jest zwiększenie rotacji pojazdów pozostawianych na parkingu. Bez zmian pozostaje bezpłatne parkowanie w weekendy.

Abonamenty w górę

Zarząd Dróg i Mostów proponuje też podniesienie ceny miesięcznego abonamentu ogólnodostępnego, który obecnie w droższej strefie kosztuje 200 zł (miesięczny), 900 zł (półroczny), 1600 zł (roczny) i tańszej 150 zł (miesięczny), 750 zł (półroczny) i 1300 zł (roczny). Po zmianach ma on kosztować: Strefa A (220 zł / 990 zł / 1760 zł) oraz Strefa B (165 zł / 825 zł / 1430 zł).

Podwyżka opłat abonamentowych dotknie również mieszkańców. Obecnie mieszkańcy za abonament typu „M” płacą 100 zł niezależnie od strefy. Od 1 kwietnia ta cena miałaby wzrosnąć o 10 zł, czyli do 110 zł.

Koniec darmowego parkowania dla aut hybrydowych

Ratusz zapowiedział też koniec darmowego parkowania dla samochodów z napędem elektrycznym lub hybrydowym o emisji, CO2 poniżej 100 g/km określonej w świadectwie homologacji lub świadectwie zgodności WE. Obecnie ich właściciele mogą ubiegać się o wydanie identyfikatora uprawniającego do bezpłatnego korzystania ze strefy płatnego parkowania w Lublinie z wyłączeniem prywatnych parkingów. Po zmianach właściciele takich pojazdów będą musieli wykupić abonament, który dla strefy A i B ma kosztować 60 zł/msc.

ZDiM proponuje także dużą podwyżkę opłaty dodatkowej naliczanej kierowcom, którzy nie zapłacą za postój. Dzisiaj kara wynosi 50 zł, natomiast prezydent chce ją podnieść do 150 zł. Za przekroczenie wykupionego czasu w SPP ma być naliczona opłata dodatkowa w wysokości 100 zł, obecnie wynosi ona 30 zł.

AKTUALIZACJA: Droższe parkowanie w centrum Lublina. Zobacz, ile będzie trzeba zapłacić

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.