Droższe parkowanie w centrum Lublina. Zobacz, ile będzie trzeba zapłacić

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie zaprezentował projekt zmian w Strefie Płatnego Parkowania. Już teraz wiadomo, że od 1 kwietnia 2020 roku wzrosną ceny za parkowanie w centrum Lublina.

Przypomnijmy, że w październiku Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie skierował do Rady Miasta Lublin projekt uchwały dotyczący wprowadzenia nowych stawek za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania. Projekt uchwały został jednak szybko wycofany przez ZDiM. Dlaczego?

W związku z koniecznością przeprowadzenia dodatkowej analizy dotyczącej obszaru Strefy Płatnego Parkowania, projekt uchwały zostanie skierowany na kolejną sesję Rady Miasta (listopadową – przyp. red.)” – mówi Katarzyna Duma, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.

Poprzednie założenia zaproponowane przez Zarząd Dróg i Mostów polegały m.in. na podniesieniu opłat za parkowanie w dwóch strefach A i B o 10-procent oraz nałożeniu opłaty parkingowej na właścicieli aut hybrydowych i elektrycznych.

Będzie jeszcze drożej!

Dziś zaprezentowano nowy projekt uchwały zmian w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie. Jak wyjaśnia ratusz, celem zmian w funkcjonowaniu SPP jest m.in. wprowadzenie preferencyjnych abonamentów dla mieszkańców płacących podatki w Lublinie, ale także udogodnienia dla pojazdów niskoemisyjnych, zwiększenie rotacji parkujących pojazdów w podstrefie A i B oraz zachęcenie do pozostawienia samochodu w domu i korzystania z pojazdów współdzielonych.

Ulgi za podatki

Abonament typu „M” będzie przysługiwał tym osobom zamieszkującym SPP, które płacą podatki w Lublinie. Projekt uchwały wprowadza też preferencyjny abonament miesięczny w wysokości 60 zł dla właścicieli hybryd o emisji CO2 poniżej 100 g/km, którzy płacą podatki w Lublinie. Z opłat zwolnione zostaną pojazdy do krótkoterminowego wynajmu (tzw. carsharing), jednak dotyczy to hybryd o emisji CO2 poniżej 100 g/km.

Nowa strefa parkowania

Z dotychczasowej podstrefy B zostanie wydzielona strefa C obejmująca ul. Zamojską, ul. Rusałki i ich okolice, a opłaty pozostaną na poziomie dotychczasowej strefy B.

Wzrost cen za parkowanie o 30-procent

W strefach A i B opłaty będą wyższe o 30-procent od obecnych. I tak za pierwszą godzinę w strefie A (czerwona) będzie trzeba zapłacić 3,9 zł. Aktualnie ta cena wynosi 3 zł. Za drugą godzinę – 4,6 zł, za trzecią – 5,5 zł za czwartą i kolejne za 3,9 zł. Bilet całodobowy ma kosztować 25 zł. Kierowca miałby 10 minut na zakup biletu w parkomacie.

NOWY CENNIK STREFY PŁATNEGO PARKOWANIA <<< KLIKNIJ TUTAJ

Płatne parkowanie do godziny 18

Obecnie kierowcy płacą za parkowanie pojazdu w dni powszednie w godzinach 8-17. Od 1 kwietnia pobór opłat w strefie będzie obowiązywał w dni powszednie w godz. 8-18. Celem wydłużenia czasu pobierania opłat jest zwiększenie rotacji pojazdów pozostawianych na parkingu. Bez zmian pozostaje bezpłatne parkowanie w weekendy.

Większy mandat za brak biletu

ZDiM proponuje także dużą podwyżkę opłaty dodatkowej naliczanej kierowcom, którzy nie zapłacą za postój. Dzisiaj kara wynosi 50 zł, natomiast prezydent chce ją podnieść do 150 zł. Za przekroczenie wykupionego czasu w SPP ma być naliczona opłata dodatkowa w wysokości 150 zł, obecnie wynosi ona 30 zł.

Opłata dodatkowa w będzie zbliżona do wysokości opłaty dodatkowej za przejazd bez odpowiedniego dokumentu przewozu środkami lokalnego transportu zbiorowego.

Decyzja należy do radnych

Projekt uchwały trafi na najbliższą sesję Rady Miasta. Jeśli projekt przegłosują radni, zmiany wejdą w życie dopiero od 1 kwietnia 2020 roku, ponieważ umowa z obecnym operatorem obowiązuje do końca marca 2020 r.2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. zamiast stawiać las parkomatów nie mozna zastosować jakiejś aplikacji na telefon i płacić online.takie rozwiazanie widziałem chyba w Bułgarii.proste i chyba dużo tańsze w obsłudze

  2. Za przekroczenie czasu opłata 150 złotych przesada. Zdarzają się przypadki, że ktoś jest na wizycie u lekarza. W takim przypadku ma wyjść z gabinetu lekarskiego bo bilet za postoj mu się kończy albo poprosic lekarza żeby na niego poczekał, bo musi parking opłacić i zaraz wróci? Co w takiej sytuacji? Można się starać o umorzenie opłaty dodatkowej?