Spółka E&K z Lublina oddała Ministerstwu Zdrowia blisko 25 mln zł za niedostarczone respiratory

respirator
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Na konto Ministerstwa Zdrowia wpłynęło w środę 24,6 mln zł w ramach należności za niedostarczone przez spółkę E&K na początku pandemii respiratory – poinformował PAP rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Aktualizacja 5-07-2021
Afera respiratorowa. Prokuratura umarza śledztwo ws. zakupu respiratorów

Afera respiratorowa spółki E&K z Lublina

„Na konto Ministerstwa Zdrowia wpłynęło przed chwilą 24,6 mln zł, odblokowane przez sąd, w ramach należności ze strony spółki E&K. Kwota ta stanowi około połowy zaległości, która do spłacenia ma kontrahent. Na poczet drugiej połowy komornik zajął 418 respiratorów na Lotnisku Okęcie” – powiedział w środę PAP rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia w 2020 r. kupiło respiratory od firmy E&K z Lublina, należącej do Andrzeja Izdebskiego, w przeszłości zamieszanego w nielegalny handel bronią.

Umowa z 14 kwietnia 2020 r. między Izdebskim a Ministerstwem Zdrowia przewidywała dostawę 1 tys. 241 respiratorów. Resort miał za nie zapłacić 44,5 mln euro. Finalnie firma dostarczyła 200 sztuk respiratorów, mimo że rząd wcześniej wpłacił jej 154 mln. zł zaliczki (cała umowa opiewała na 200 mln zł).

W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu MZ odstąpiło od umowy i otrzymało zwrot przedpłaconych pieniędzy w kwocie ponad 14 mln euro. Na firmę E&K nałożono też kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki.

W połowie lutego 2021 r. komornik zajął 418 respiratorów na lotnisku Chopina na rzecz roszczeń Ministerstwa Zdrowia za niedostarczone przez spółkę urządzenia.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.