Afera respiratorowa. Prokuratura umarza śledztwo ws. zakupu respiratorów

Prokuratura umarza śledztwo ws. zakupu respiratorów od firmy z Lublina
Prokuratura umarza śledztwo ws. zakupu respiratorów od firmy z Lublina | fot. Dariusz Joński

Otrzymaliśmy postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez ministrów Ministerstwa Zdrowia w sprawie zakupu respiratorów – mówi poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński.

Umorzenie śledztwa

Dariusz Joński i Michał Szczerba poinformowali, że w poniedziałek (5.07) otrzymali decyzję o umorzeniu postępowania wobec Janusza Cieszyńskiego (podsekretarza MZ) i Łukasza Szumowskiego (byłego ministra zdrowia).

„Otrzymaliśmy krótkie pisemko prokuratury, która umarza śledztwo w sprawie afery respiratorowej. Można odnieść wrażenie, że w państwie PiS o winie i karze nie decyduje prokuratura, tylko prezes partii, bo to Kaczyński stwierdził, że nie ma łamania prawa” – mówił Dariusz Joński.

„Okradanie umierających w dramacie pandemii Polek i Polaków nigdy nie zostanie zapomniane. Nie odpuścimy bezprawiu! Nie przyzwyczaimy się! Będzie zażalenie. Idziemy w kierunku subsydiarnego aktu oskarżania” – komentuje Michał Szczerba.

Afera respiratorowa

Przypomnijmy, że wiosną 2020 r. Ministerstwo Zdrowia podpisało umowę ze spółką E&K z Lublina, która miała dostarczyć 1241 respiratorów. Firma nie wywiązała się jednak ze zobowiązań – dostarczyła jedynie 200 sztuk, mimo że rząd wcześniej wpłacił jej 154 mln zł zaliczki (cała umowa opiewała na 200 mln zł).

W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu MZ odstąpiło od umowy i otrzymało zwrot przedpłaconych pieniędzy w kwocie ponad 14 mln euro. Na firmę E&K nałożono też kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki.

Czytaj więcej: Spółka E&K z Lublina oddała Ministerstwu Zdrowia blisko 25 mln zł za niedostarczone respiratory

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.