Jarosław Kaczyński wydał oświadczenie dot. zakupu respiratorów od firmy E&K z Lublina

respirator
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Firma E&K z Lublina w 2020 r. podpisała z Ministerstwem Zdrowia umowę na dostawę 1241 sztuk respiratorów, jednak nie wywiązała się w całości z kontraktu – dostarczyła 200 sztuk respiratorów.

O tym, że Ministerstwo Zdrowia kupiło respiratory od firmy E&K z Lublina, należącej do Andrzeja Izdebskiego, w przeszłości zamieszanego w nielegalny handel bronią, „Gazeta Wyborcza” pisała w maju.

Dziennik zwracał uwagę na „niespotykaną na rynku” cenę 160 tys. za sztukę. Umowa z 14 kwietnia między Izdebskim a Ministerstwem Zdrowia przewidywała dostawę 1 tys. 241 respiratorów. Resort miał za nie zapłacić 44,5 mln euro. Finalnie firma dostarczyła 200 sztuk respiratorów.

W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu MZ odstąpiło od umowy i otrzymało zwrot przedpłaconych pieniędzy w kwocie ponad 14 mln euro. Na firmę E&K nałożono też kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki.

Oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego

„Oświadczam, że po zapoznaniu się ze sprawą zakupu respiratorów w kwietniu 2020 r., mogę stwierdzić, iż decyzja o skorzystaniu z firmy E&K została podjęta w oparciu o informacje przekazane przez służby specjalne, które nie dostrzegały przeciwwskazań do podjęcia takiej współpracy. Należy podkreślić, że służby specjalne w związku z występującymi trudnościami, w tym niepełną realizacją zamówienia przez kontrahenta, podjęły również działania wyjaśniające ex post, które nie wykazały po stronie Ministerstwa Zdrowia żadnych przesłanek wskazujących na możliwość nadużyć, działań korupcyjnych lub innych czynów zabronionych przy zakupie respiratorów” – czytamy w oświadczeniu.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.