Rzecznik Praw Obywatelskich zabrał głos w sprawie obowiązkowych mandatów

mandat karny punkty karne obywatel gov pl
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Propozycje zmian w postępowaniach mandatowych mogą naruszać konstytucyjnie prawa i wolności – powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Obowiązkowe mandaty

Brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu – to główne założenie projektu posłów PiS, który trafił w piątek do Sejmu. Posłowie PiS stojący za tym pomysłem chcą, by mandaty były obowiązkowe. Nawet jeśli nie zgadzasz się z mandatem, będziesz musiał go przyjąć i opłacić, a dopiero później dochodzić swoich racji w sądzie.

„W razie odmowy odbioru mandatu lub odmowy albo niemożności pokwitowania odbioru mandatu przez ukaranego, funkcjonariusz sporządza na mandacie odpowiednią wzmiankę; wówczas mandat uznaje się za odebrany” – czytamy w projekcie ustawy.

RPO zaniepokojony zmianami w postępowaniu mandatowym

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zabrał głos w sprawie obowiązkowych mandatów.

„Proponowane zmiany legislacyjne już na pierwszy rzut oka zdają się godzić w gwarantowane konstytucyjnie domniemanie niewinności, prawo do sądu, prawo do obrony, ale również w statuowaną art. 2 Konstytucji RP zasadę demokratycznego państwa prawnego” – wyjaśnia Adam Bodnar.

„Regulacja prawna zakładająca brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego stwarza faktycznie sytuację, w której arbitralne podejście funkcjonariusza organu uprawnionego do ścigania wykroczeń może zrodzić nieodwracalne konsekwencje prawne dla obywatela” – dodał.

„Projektowany tryb odwoławczy od wymierzonego mandatu rodzi kolejne niebezpieczeństwo w postaci braku możliwości wykazania niewinności przez niesłusznie ukaranego. Powodem takiego wniosku jest przyjęte w projekcie ustawy „odwrócenia ciężaru dowodu”. Polega to na tym, że obywatel ukarany mandatem karnym w krótkim czasie 7 dni zmuszony zostaje do zebrania wszystkich dowodów świadczących o jego niewinności i złożenia ich wraz z odwołaniem do sądu. Tymczasem standardem demokratycznego państwa prawnego jest, że to organ państwa musi wykazać winę jednostki pociąganej do odpowiedzialności za wykroczenie” – wyjaśnił RPO.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.