Posłowie planują odebrać obywatelom prawo do odmowy przyjęcia mandatu

mandat karny kierowca właściciel
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Do Sejmu trafił projekt poselski polegający na zniesieniu prawa do odmowy przyjęcia mandatu przez obywateli. Zdaniem karnisty dr. Mikołaja Małeckiego jest to „krok w stronę państwa policyjnego – państwa, w którym to policjant będzie wymierzał sprawiedliwość”.

Zniesienie prawa do odmowy mandatu

Projekt ustawy nowelizacji kodeksu postępowania w sprawach dotyczących wykroczeń w piątek wieczorem opublikowano na sejmowych stronach. Chodzi o sprawy inicjowane przez policję i straż miejską. Projekt zakłada zmiany dot. mandatów i grzywny.

Najważniejsza zmiana dotyczy możliwości zaskarżenia mandatów za wykroczenia. Jeśli ustawa wejdzie w życie, nie będzie już można odmówić ich przyjęcia. Przepis, który dziś to reguluje, po prostu zostanie z kodeksu wykreślony.

Mandat będzie trzeba przyjąć. Kara zostanie nałożona i dopiero po tym będzie można zaskarżyć nałożony mandat karny do sądu w terminie 7 dni.

Autorzy projektu ustawy w uzasadnieniu piszą, że „przeważająca większość spraw o wykroczenia wnoszonych do sądu w związku z odmową przyjęcia mandatu przez sprawcę kończy się wydaniem prawomocnego wyroku skazującego”.

Ich zdaniem „odmowa przyjęcia mandatu przez sprawcę niejednokrotnie ma charakter impulsywny i nieprzemyślany, a w konsekwencji powoduje konieczność podjęcia szeregu czynności związanych z wytoczeniem oskarżenia w sprawie o wykroczenie”.

Odmowa przyjęcia mandatu – komentarze

„Projekt zmian w wykroczeniach jest niezgodny z konstytucyjna zasadą domniemania niewinności. Postępowanie mandatowe dopuszczalne jest bowiem z tego powodu że obywatel może się na nie nie zgodzić. Projekt tego pozbawia i nakazuje udowodnić niewinność! Państwo policyjne!” – komentuje Wojciech Górowski, doktor nauk prawnych w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

„Niemożliwość odmowy przyjęcia mandatu za wykroczenie to oczywiste naruszenie konstytucyjnych zasad „odpowiedzialności” karnej, prawa do obrony, prawa do sądu, domniemania niewinności, trójpodziału władzy. Nielegalne wzmocnienie aparatu represji” – komentuje Mikołaj Małecki, doktor habilitowany w Katedrze Prawa Karnego UJ, autor strony Dogmaty Karnisty.

„Projekt wprowadzający mandat bez możliwości odmowy przyjęcia jest kolejnym krokiem budowania totalitarnego państwa i zastraszania obywateli” – komentuje Roman Giertych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.