Rdza zżera kładkę na ul. Filaretów. Jej remont ma rozpocząć się jeszcze przed wakacjami

Kładka dla pieszych nad ul. Filaretów
Kładka dla pieszych nad ul. Filaretów | fot. Dominik Wąsik

Rdza dosłownie zżera stalową konstrukcję kładki dla pieszych nad ul. Filaretów w Lublinie. Miasto ma już gotową dokumentację jej remontu i pozwolenie na budowę, teraz szuka wykonawcy. Jej remont rozpocznie się jeszcze przed wakacjami, o ile uda się znaleźć firmę.

Rdza dobrała się do kładki

Kładka piesza nad ul. Filaretów straszy korozją. Już w lutym 2020 r. radna Monika Orzechowska apelowała o niezwłoczny remont kładki. Miasto swoją opieszałość tłumaczyło brakiem funduszy. Koszt przebudowy oszacowano na kwotę około 1,8 mln zł. Sam koszt wykonania dokumentacji projektowej wyniósł blisko 53 tys. zł.

We wtorek (9.03) Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie ogłosił postępowanie na wyłonienie wykonawcy przebudowy kładki dla pieszych na ul. Filaretów.

W dokumentacji przebudowy kładki zamówionej przez ZDiM możemy się dowiedzieć, że zasadnicza konstrukcja kładki po remoncie nie ulegnie zmianie. Natomiast poprawione zostaną parametry techniczno użytkowe obiektu, polegające na dostosowaniu obiektu do aktualnych przepisów i wymagań.

Celem inwestycji jest dostosowanie kładki do obowiązujących przepisów technicznych i wymagań co znacznie ułatwi poruszanie się pieszych pomiędzy osiedlem Piastowskim po stronie ul. Leszka Czarnego a osiedlem Adama Mickiewicza po stronie ul. Rymwida nad ul. Filaretów – czytamy w dokumentacji.

Zadanie zakłada wymianę płyty pomostu kładki z ażurowej na pełną, wymianę balustrady płyty pomostu z dostosowaniem do obowiązujących przepisów, konserwację i zabezpieczenie antykorozyjne stalowej konstrukcji obiektu, odwodnienie płyty pomostu wraz z przyłączeniem do istniejącej sieci kanalizacji deszczowej, oraz uziemienie konstrukcji stalowej kładki.

Kładka po przebudowie będzie spełniała warunki dostępu do obiektu dla osób niepełnosprawnych oraz dawała możliwość bezpiecznego użytkowania przez osoby niepełnosprawne w tym na wózkach inwalidzkich dzięki dostosowaniu geometrii ramp i schodów na dojściach do obiektu.

Prace muszą zakończyć się do końca listopada

Na czas prowadzonych prac kładka zostanie wyłączona z użytku, a piesi będą musieli korzystać z przejść dla pieszych w rejonie ronda Mokrskiego i skrzyżowania z ul. Leona Urmowskiego. Roboty związane z naprawami konstrukcji stalowej będą odbywały się przy całkowitym demontażu konstrukcji stalowej i wykonywaniu robót na stanowisku roboczym w granicach pasa drogowego.

Wyłoniony wykonawca będzie miał maksymalnie 6 miesięcy na ukończenie prac od daty zawarcia umowy, jednak ZDiM stawia warunek, że nie później niż do 30 listopada 2023 r. Oznacza to, że prace będą musiały rozpocząć się jeszcze przed wakacjami, o ile uda się rozstrzygnąć postępowanie.

Urzędnicy na oferty firm czekają do 22 marca.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.