Przyszłość Panka w Lublinie pod znakiem zapytania. Urzędnicy uniemożliwili parkowanie aut w centrum

IMG 20190807 084111
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Ostatnie zmiany, które zostały wprowadzone w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie znacznie utrudniły funkcjonowanie wypożyczalni samochodów Panek CarSharing.

Przypomnijmy, że od 1 kwietnia obowiązują zmiany w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie. Chodzi o m.in. rozszerzenie SPP o nową podstrefę typu „C”, wydłużenie godzin obowiązywania opłaty za parkowanie oraz podwyższenie ceny biletów. O tym pisaliśmy TUTAJ.

W ostatnim czasie lubelski ratusz poinformował, że z dotychczasowych aplikacji mobilnych do płacenia za parkowanie w centrum Lublina będzie działać tylko jedna, z której niewielu kierowców korzystało. O tym pisaliśmy TUTAJ.

Wprowadzone zmiany w Strefie Płatnego Parkowania znacznie utrudniły funkcjonowanie wypożyczalni samochodów na minuty Panek CarSharing, która działa w Lublinie od 2018 roku. O planowanych zmianach działania Panka w naszym mieście mówi rzecznik prasowy firmy Katarzyna Panek.

PANEK CarSharing – co dalej z usługą w Lublinie?

„Lublin był pierwszym po Warszawie miastem, gdzie pojawiła się usługa współdzielonych samochodów na minuty PANEK, to było dla nas ważne wydarzenie. Władze Lublina przyznały samochodom hybrydowym możliwość bezpłatnego parkowania w strefie SPP, co spowodowało, że wybraliśmy to miasto jako pierwsze na naszej mapie rozwoju. Usługa CarSharingu spowodowała, że mieszkańcy zyskali nowy sposób przemieszczania się wewnątrz miasta i lepiej skomunikowane lotnisko. Obecnie daliśmy możliwość podróżowania między ponad 150 miastami, także w jedną stronę. CarSharing stał się więc także alternatywą dla uziemionych samolotów i rzadziej jeżdżących pociągów.

Jakiś czas temu okazało się, że Władze Lublina zrezygnowały z korzyści parkingowych dla hybryd i samochody PANEK zaczęły ponosić koszty wg ustalonego dla wszystkich cennika. Zachowaliśmy jednak ciągłość usługi i nie wpłynęło to na jej kształt i cenę. Niedawno jednak, po zmianie operatora systemu płatnego parkowania CarSharing stał się zagrożony. W wyniku rozpisanego w dość specyficzny sposób przetargu straciliśmy możliwość także odpłatnego postoju w centrum miasta.

Samochody PANEK są skonfigurowane z systemem elektronicznych płatności i operatorem SkyCash. Kiedy samochód zatrzyma się w strefie płatnej, tuż po jego zamknięciu za pomocą aplikacji uruchamia się proces płacenia za postój. Całość kwoty pobierana jest z naszego konta. Teraz, kiedy nagle zmieniono system pobierania opłat na taki, który nie jest kompatybilny z dotychczas stosowanymi algorytmami, przyjdzie nam zmienić warunki wynajmu w Lublinie.

Wiemy, że nowe realia wpłynęły nie tylko na nas, są też inne firmy, które bazowały na systemie elektronicznego poboru opłat. One także teraz, z dnia na dzień stanęły przed wyzwaniem i planują zmiany. Nasz przypadek jednak świadczy o tym, że jeden zapis w umowie przetargowej może przynieść zmiany dla wielu osób. Codziennie CarSharingiem podróżują setki mieszkańców Lublina, przyszłość usługi rodzi wiele znaków zapytania.

Nie wiemy jeszcze jaką decyzję podejmie w związku z tą sytuacją Zarząd PANEK S.A., ale trzeba się będzie liczyć z tym, że nadejdą zmiany, które mogą nie być korzystne dla mieszkańców”

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.