Prezydent Lublina zakazał Marszu Równości. Organizatorzy idą do sądu

sąd okręgowy lublin
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk wydał zakaz organizacji Marszu Równości, który zaplanowano na sobotę w Lublinie. Dziś organizatorzy złożą odwołanie od decyzji prezydenta do sądu.

Przypomnijmy, że we wtorek Krzysztof Żuk wydał decyzję o zakazaniu Marszu Równości ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców. Prezydent podjął tę decyzję po analizie ryzyka, a także biorąc pod uwagę doświadczenia związane z ubiegłorocznym Marszem Równości w Lublinie oraz przebieg podobnych wydarzeń w kraju.

Doświadczenia ubiegłoroczne każą być bardzo ostrożnym. To nie jest tak, że w pełni zabezpieczone zgromadzenie przez policję jest możliwe. Dowodem tego jest to, co obserwowaliśmy w roku ubiegłym – byli ranni, byli hospitalizowani, były szkody w mieniu” – powiedział Krzysztof Żuk na wtorkowej konferencji prasowej.

Przypomnijmy, że po ubiegłorocznym marszu poszkodowanych zostało sześciu policjantów, dwaj byli hospitalizowani; zatrzymano 24 osoby, sześć z nich trafiło do aresztu, a 18 miało dozory policyjne.

Jako Prezydent nie godzę się na zachowania mające znamiona mowy nienawiści, nawoływanie do agresji słownej i fizycznej. Dotyczy to wszystkich mieszkańców, niezależnie od poglądów i przekonań politycznych. Napięte nastroje społeczne podsycane dodatkowo mową nienawiści mogą doprowadzić do zdarzeń obfitujących w tragiczne dla życia ludzi skutki. Moim głównym obowiązkiem, jako Prezydenta Miasta Lublin, jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców i uczestników wszelkiego rodzaju zgromadzeń” – pisze w oświadczeniu prezydent Lublina.

? Czytaj także: Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zakazał Marszu Równości – OŚWIADCZENIE

„Idziemy do sądu”

Organizatorzy II Marszu Równości w Lublinie zapowiedzieli po wtorkowej konferencji prasowej, że w środę złożą do Sądu Okręgowego odwołanie od decyzji prezydenta zakazującej organizacji Marszu Równości w naszym mieście.

Decyzja prezydenta Lublina jest haniebna. Argumentacja dotycząca bezpieczeństwa jest bezzasadna, ponieważ zamiast działać prewencyjnie i zwalczać tą nienawiść wcześniej to politycy podżegają do tej nienawiści przez swoje działania i później mamy tego wynik, chociażby na Marszach Równości” – komentuje Alicja Sienkiewicz ze Stowarzyszenia Marsz Równości w Lublinie.

Po złożeniu dokumentów przez organizatorów Marszu sąd będzie miał 24 godziny na rozpatrzenie odwołania. Jeśli Sąd Okręgowy odrzuci odwołanie, organizatorzy wydarzenia będą mieli kolejne 24 godziny na odwołanie się, tym razem do Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Jego decyzja będzie ostateczna.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.