Najnowsze ogłoszenia (spoty)
Prawie 90% Polaków popiera rozwój elektrowni jądrowych w Polsce według badania Ministerstwa Klimatu i Środowiska z listopada 2023. Również, prawie 77% respondentów zgadza się na lokalizację takiej elektrowni w swojej okolicy. To rekordowe wsparcie od momentu rozpoczęcia corocznych badań w 2012 roku.
Elektrownia jądrowa — sposobem na ocieplenie klimatu
87,3 proc. Polaków uważa, że budowa elektrowni jądrowej będącej niskoemisyjnym źródłem wytwarzania energii jest dobrym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi. 91,5 proc. jest zdania, że budowa w Polsce elektrowni jądrowej przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Elektrownia jądrowa — obok mnie? 77% Polaków jest na tak
Niemal 77% respondentów popiera umieszczenie elektrowni jądrowej w ich bezpośrednim sąsiedztwie, podczas gdy 20,9% jest przeciwnych temu pomysłowi. Wzrost o 5% w liczbie osób popierających budowę elektrowni w swojej okolicy zanotowano w porównaniu z poprzednim rokiem.

Nastroje w społeczeństwie — podział na wielkość aglomeracji
Największe poparcie dla budowy elektrowni jądrowych w Polsce wykazują mieszkańcy większych miejscowości, w tym od 100 do 200 tys. mieszkańców (97,4%) i powyżej 200 tys. mieszkańców (90,5%). W przeciwieństwie do tego, mieszkańcy mniejszych miast od 50 do 100 tys. mieszkańców są bardziej skłonni do wyrażania sprzeciwu wobec tego pomysłu (13,9%)

Poparcie dla budowy elektrowni jądrowej. Podział na województwa
Poparcie dla energii jądrowej w Polsce jest wyższe w województwach podlaskim (96%), świętokrzyskim, podkarpackim, śląskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim, gdzie osiąga ono poziom około 90%. Natomiast mieszkańcy województw, łódzkiego (13%), wielkopolskiego (10%) i opolskiego (9%) wyrażają większy sprzeciw wobec tej koncepcji. Brak wystarczających danych na temat woj. lubelskiego.

Więcej kobiet jest przeciw, niż mężczyzn
Płeć jest kategorią demograficzną, która różnicuje zwolenników i przeciwników budowy elektrowni atomowej. Jak wskazują dotychczasowe badania, większymi przeciwniczkami tego rozwiązania są kobiety, a zwolennikami – mężczyźni.
Dodaj opinię