Pierwszy parking Parkuj i Jedź (Park&Ride) w Lublinie już działa

Pierwszy PR i pętla Choiny 1 1
Parking Parkuj i Jedź (Park&Ride) przy ul. Choiny | fot. UM Lublin

Mieszkańcy mogą już korzystać z pierwszego w Lublinie parkingu typu Park&Ride. Został zlokalizowany przy granicy miasta na terenie nowo wybudowanej pętli „Choiny”.

Parking Park&Ride przy ul. Choiny został wybudowany z myślą o osobach korzystających z samochodów i przesiadających się na komunikację miejską. Mniejsza liczba samochodów w mieście emituje mniejszą ilość spalin. Rozwiązanie to jest więc także korzystne dla środowiska.

Integracja transportu, nowy, elektromobilny tabor i innowacyjne rozwiązania takie jak parkingi Park&Ride to możliwość płynniejszego poruszania się po mieście dla wszystkich mieszkańców i lepsze połączenie Lublina z Lubelszczyzną. A to wzmacnia nasz potencjał jako regionalnego lidera. Stawiamy na zrównoważoną, nowoczesną i ekologiczną komunikację miejską” – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Parking typu Park&Ride przeznaczony jest dla osób, które dojeżdżają z przedmieść, sąsiednich gmin i korzystają z komunikacji miejskiej. Lokalizacja parkingu Parkuj i Jedź nie jest przypadkowa. Bezpośrednie sąsiedztwo z pętlą autobusową „Choiny” sprawi, że kierowcy po zostawieniu auta w wyznaczonych miejscach, przesiądą się do komunikacji zbiorowej i w ten sposób będą kontynuować podróż do centrum miasta.

Parking P&R przeznaczony jest dla 54 samochodów osobowych, zawiera także 4 stanowiska typu Kiss&Ride, przeznaczone do krótkiego postoju dla samochodów, które podwożą osoby korzystające z komunikacji miejskiej. W rejonie parkingu znajdują się wiaty wypoczynkowe oraz miejsce na około 100 rowerów.

Darmowe parkowanie

Z punktu widzenia projektu unijnego, w ramach którego powstał obiekt, parking będzie bezpłatny w okresie jego trwałości. Z założenia ma służyć pasażerom i umożliwić przesiadanie się do komunikacji miejskiej z innych środków transportu.

W przypadku gdyby parking był wykorzystywany w innych celach, będą podejmowane decyzje w zakresie wprowadzania bezpłatnej identyfikacji osób, które korzystają z parkingu zgodnie z przeznaczeniem np. poprzez system parkuje ten kto ma bilet komunikacji miejskiej” – informują urzędnicy.

Pętla „Choiny” to także przystanek końcowy dla autobusów i trolejbusów miejskich. Początkowo do pętli zostaną skierowane trzy linie komunikacji miejskiej o numerach 18, 156 i 160. Dziennie na pętli wykonywanych będzie łącznie ponad 400 kursów w obu kierunkach. Odjazd pojazdu w szczycie komunikacyjnym będzie miał miejsce średnio co ok. 5 minut.

Kolejne P&R w przygotowaniu

Do końca 2021 r. w Lublinie powstaną kolejne 3 parkingi typu Park&Ride w następujących lokalizacjach: ulica Żeglarska (węzeł przy skrzyżowaniu z ul. Krężnicką, naprzeciwko sklepu Stokrotka), ul. Droga Męczenników Majdanka/ ul. Józefa Franczaka „Lalka” (przy granicy miasta w okolicach ul. Królowej Bony, w sąsiedztwie rozbudowującego się osiedla) i Al. Kraśnicka (w obszarze ul. Wróbla do granic miasta).

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.