Próba wypolerowania szyby w oknie czasu na deptaku przyniosła zamierzony efekt, dlatego miasto kontynuuje te prace. W najbliższych dniach wszystkie szyby zostaną wypolerowane, by można było zobaczyć ekspozycję, która jest pod nimi skrywana.
Pechowe okno czasu
Okno czasu znajduje się w centrum Lublina, między deptakiem a Placem Litewskim. Atrakcja turystyczna powstała w ramach rewitalizacji Placu Litewskiego. Przez przeszkolone okno można oglądać kolejne warstwy nawierzchni układanej przez wieki na Krakowskim Przedmieściu.
Od samego początku ekspozycja nie ma lekko. Szkło było przygotowane do tego, żeby przez długie lata służyło jako okno. Teoretycznie miało się nie porysować i nie popękać. Życie postanowiło powiedzieć: sprawdzam. Na początku 2018 r. jedna z szyb pękła, nie ustalono przyczyny.
Kolejny rok eksploatacji okna spowodował, że przez szklaną nawierzchnię trudno było zobaczyć, co znajduje się na jego dnie. W ratuszu zapadła decyzja o ogrodzeniu ekspozycji, by mieszkańcy i turyści nie wchodzili na okno, a oglądali jego zawartość obok.
W 2022 r. ekspozycję ogrodzono i wykonano próbne polerowanie jednej z szyb. Prace dały zamierzony efekt, a urzędnicy zapowiedzieli, że w najbliższym czasie będą kontynuowane. Koniec 2022 r. był pechowy dla okna, bo znowu pękła jedna z szyb. I tym razem nie udało się ustalić przyczyny pęknięcia.
Więcej:
- Próbne polerowanie dało efekt. Być może uda się uniknąć kosztownej rewitalizacji okna czasu
- Po wypolerowanej szybie i tak chodzą ludzie, nie pomagają taśmy. Ogrodzenie ma zniechęcić do wejścia na okno czasu
- Zaprojektowali ekspozycję, po której można było chodzić. Teraz zmienili zdanie i ją ogrodzili, „bo się rysuje”
Najpierw wypolerują, potem wymienią
Pod koniec kwietnia 2023 r. wypolerowano jedną z szyb okna – od strony deptaka. Prace w najbliższych dniach mają być kontynuowane.
„Koszt czyszczenia szyb wyniesie łącznie 6,5 tysiąca złotych. Spółka MKK ma wykonać prace do połowy maja” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.
Po wykonaniu tego zadania planowana jest wymiana uszkodzonej szyby w oknie czasu. Jego naprawa ma zostać pokryta z ubezpieczenia.
„50 tys. zł to koszt szacunkowy szkody, niemniej wartość naprawy będzie znana po przeprowadzeniu rozpoznania cenowego” – informuje Justyna Góźdź.
Więcej:
WASZE KOMENTARZE