Okno, przez które w końcu coś widać. Najpierw wypolerują szyby, potem wymienią tą uszkodzoną

Wypolerowana szyba w oknie czasu na deptaku
Wypolerowana szyba w oknie czasu na deptaku | fot. Dominik Wąsik

Próba wypolerowania szyby w oknie czasu na deptaku przyniosła zamierzony efekt, dlatego miasto kontynuuje te prace. W najbliższych dniach wszystkie szyby zostaną wypolerowane, by można było zobaczyć ekspozycję, która jest pod nimi skrywana.

Pechowe okno czasu

Okno czasu znajduje się w centrum Lublina, między deptakiem a Placem Litewskim. Atrakcja turystyczna powstała w ramach rewitalizacji Placu Litewskiego. Przez przeszkolone okno można oglądać kolejne warstwy nawierzchni układanej przez wieki na Krakowskim Przedmieściu.

Od samego początku ekspozycja nie ma lekko. Szkło było przygotowane do tego, żeby przez długie lata służyło jako okno. Teoretycznie miało się nie porysować i nie popękać. Życie postanowiło powiedzieć: sprawdzam. Na początku 2018 r. jedna z szyb pękła, nie ustalono przyczyny.

Kolejny rok eksploatacji okna spowodował, że przez szklaną nawierzchnię trudno było zobaczyć, co znajduje się na jego dnie. W ratuszu zapadła decyzja o ogrodzeniu ekspozycji, by mieszkańcy i turyści nie wchodzili na okno, a oglądali jego zawartość obok.

W 2022 r. ekspozycję ogrodzono i wykonano próbne polerowanie jednej z szyb. Prace dały zamierzony efekt, a urzędnicy zapowiedzieli, że w najbliższym czasie będą kontynuowane. Koniec 2022 r. był pechowy dla okna, bo znowu pękła jedna z szyb. I tym razem nie udało się ustalić przyczyny pęknięcia.

Więcej:

Najpierw wypolerują, potem wymienią

Pod koniec kwietnia 2023 r. wypolerowano jedną z szyb okna – od strony deptaka. Prace w najbliższych dniach mają być kontynuowane.

„Koszt czyszczenia szyb wyniesie łącznie 6,5 tysiąca złotych. Spółka MKK ma wykonać prace do połowy maja” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Po wykonaniu tego zadania planowana jest wymiana uszkodzonej szyby w oknie czasu. Jego naprawa ma zostać pokryta z ubezpieczenia.

„50 tys. zł to koszt szacunkowy szkody, niemniej wartość naprawy będzie znana po przeprowadzeniu rozpoznania cenowego” – informuje Justyna Góźdź.

Więcej:

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.