Ochotnicy tłumnie przybywają na szkolenia wojskowe organizowane przez 2 LBOT. Ostatni nabór we wrześniu

wakacje z WOT ochotnicy
Wakacje z WOT | fot. 2 LBOT

Blisko 130 nowych ochotników dołączyło do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Kandydaci do służby rozpoczęli szkolenie podstawowe i wyrównawcze w ramach projektu „Wakacje z WOT”. Nauczą się min. bezpiecznego posługiwania się bronią, strzelania na strzelnicy oraz przejdą wymagające zajęcia w terenie – taktyka, łączność, terenoznawstwo, czy pierwsza pomoc przedmedyczna.

Wakacje z WOT Umundurowanie
Wakacje z WOT | fot. 2 LBOT

Chętnych na przygodę z wojskiem przybywa

Zamiast wylegiwać się i odpoczywać ubierają mundur i ruszają w teren. Około 130 ochotników z województwa lubelskiego postanowiło spędzić wakacje w mundurze, na szkoleniu.

Wakacje z WOT Koszarowanie
Wakacje z WOT | fot. 2 LBOT

– To dla mnie optymalny termin na szkolenie wojskowe. W trakcie roku akademickiego ciężko jest przeznaczyć 16 dni na takie szkolenie, więc skorzystałem – mówi Błażej student drugiego roku inżynierii biomedycznej z Politechniki Lubelskiej, który otrzymał przydział na stanowisko celowniczego w batalionie w Kraśniku.

Wakacje z WOT Rekrutacja
Wakacje z WOT | fot. 2 LBOT

Wymagające szkolenie pod okiem 2 LBOT potrwa 16 dni

Szkolenia w ramach „Wakacji z WOT” adresowane są głównie do uczniów, studentów oraz nauczycieli, ale z wakacyjnych terminów może skorzystać każdy mieszkaniec regionu. W te wakacje mundur żołnierza 2 LBOT założyło już ponad 250 ochotników z Lubelszczyzny. Trzecie i ostatnie szkolenie podstawowe w ramach „Wakacji z WOT” rozpocznie się 1 września br. Są jeszcze wolne miejsca, ale należy się pośpieszyć.

Wakacje z WOT załadunek
Wakacje z WOT | fot. 2 LBOT

Szkolenie terytorialsów – wymagania dla kandydatów

Kandydaci do terytorialnej służby wojskowej muszą spełnić podstawowe wymagania, takie jak:

  • pełnoletniość,
  • posiadanie obywatelstwa polskiego,
  • zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej,
  • niekaralność,
  • niepełnienie innego rodzaju służby wojskowej oraz nieposiadanie przydziału kryzysowego.

Wnioski o powołanie należy składać w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Można również skorzystać z pomocy rekruterów 2 LBOT – kontakty dostępne są na https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Wakacje z WOT Rekrutacja 2
Wakacje z WOT | fot. 2 LBOT

Jak wyglądają Wakacje z WOT? Zdradzamy rąbka tajemnicy

Dokładnie przez 16 dni wszyscy ochotnicy uczą się tego samego, czyli podstaw wojskowości. Plan szkolenia to pobudka o świcie, musztra, nauka bezpiecznego posługiwania się bronią, strzelanie na strzelnicy oraz zajęcia w terenie – taktyka, łączność, terenoznawstwo, czy pierwsza pomoc przedmedyczna.

Czytaj także w tym temacie:

Szkolenie zwieńczone zostaje sprawdzianem zdobytych umiejętności tzw. „pętle taktyczną”, Punktem kulminacyjnym jest oficjalna przysięga, którą żołnierze złożą 12 sierpnia br. w Lubartowie.

Przygoda z wojskiem dla każdego – udowadnia to ta historia 

Wakacje z WOT Dziewczyna
Wakacje z WOT | fot. 2 LBOT

Przygodę z wojskiem podczas tych wakacji rozpoczęły również dwie przyjaciółki Nikola i Julia, uczennice klas mundurowych. – Chcę podążać tą ścieżką, a na początek chciałam sprawdzić się w WOT. Wybrałam ten termin, bo to jest najlepszy czas na szkolenie wojskowe – mówi Nikola, która po szkoleniu podstawowym rozpocznie służbę na stanowisku medyka w dęblińskim batalionie. – W wakacje można odbyć takie szkolenie bezstresowo nie martwiąc się, że zawalimy naukę, czy inne obowiązki – dodaje Julia, przyszły radiotelefonista.  

Zastanawiasz się nad dołączeniem do jednostek Obrony Terytorialnej, a może już w takiej działasz? Podziel się doświadczeniami w komentarzu pod artykułem, całkowicie anonimowo. Dzięki!

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.