Blisko 130 nowych ochotników dołączyło do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Kandydaci do służby rozpoczęli szkolenie podstawowe i wyrównawcze w ramach projektu „Wakacje z WOT”. Nauczą się min. bezpiecznego posługiwania się bronią, strzelania na strzelnicy oraz przejdą wymagające zajęcia w terenie – taktyka, łączność, terenoznawstwo, czy pierwsza pomoc przedmedyczna.
Chętnych na przygodę z wojskiem przybywa
Zamiast wylegiwać się i odpoczywać ubierają mundur i ruszają w teren. Około 130 ochotników z województwa lubelskiego postanowiło spędzić wakacje w mundurze, na szkoleniu.
– To dla mnie optymalny termin na szkolenie wojskowe. W trakcie roku akademickiego ciężko jest przeznaczyć 16 dni na takie szkolenie, więc skorzystałem – mówi Błażej student drugiego roku inżynierii biomedycznej z Politechniki Lubelskiej, który otrzymał przydział na stanowisko celowniczego w batalionie w Kraśniku.
Wymagające szkolenie pod okiem 2 LBOT potrwa 16 dni
Szkolenia w ramach „Wakacji z WOT” adresowane są głównie do uczniów, studentów oraz nauczycieli, ale z wakacyjnych terminów może skorzystać każdy mieszkaniec regionu. W te wakacje mundur żołnierza 2 LBOT założyło już ponad 250 ochotników z Lubelszczyzny. Trzecie i ostatnie szkolenie podstawowe w ramach „Wakacji z WOT” rozpocznie się 1 września br. Są jeszcze wolne miejsca, ale należy się pośpieszyć.
Szkolenie terytorialsów – wymagania dla kandydatów
Kandydaci do terytorialnej służby wojskowej muszą spełnić podstawowe wymagania, takie jak:
- pełnoletniość,
- posiadanie obywatelstwa polskiego,
- zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej,
- niekaralność,
- niepełnienie innego rodzaju służby wojskowej oraz nieposiadanie przydziału kryzysowego.
Wnioski o powołanie należy składać w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Można również skorzystać z pomocy rekruterów 2 LBOT – kontakty dostępne są na https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
Jak wyglądają Wakacje z WOT? Zdradzamy rąbka tajemnicy
Dokładnie przez 16 dni wszyscy ochotnicy uczą się tego samego, czyli podstaw wojskowości. Plan szkolenia to pobudka o świcie, musztra, nauka bezpiecznego posługiwania się bronią, strzelanie na strzelnicy oraz zajęcia w terenie – taktyka, łączność, terenoznawstwo, czy pierwsza pomoc przedmedyczna.
Czytaj także w tym temacie:
- Lubelscy Terytorialsi odbyli marsz kondycyjno-historyczny
- Ponad 500 osób wzięło udział w działaniach terenowych
- Piknik wojskowy i przysięga w święto 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej
- Przysięga Terytorialsów w Radzyniu Podlaskim. Piknik dla fanów militariów.
Szkolenie zwieńczone zostaje sprawdzianem zdobytych umiejętności tzw. „pętle taktyczną”, Punktem kulminacyjnym jest oficjalna przysięga, którą żołnierze złożą 12 sierpnia br. w Lubartowie.
Przygoda z wojskiem dla każdego – udowadnia to ta historia
Przygodę z wojskiem podczas tych wakacji rozpoczęły również dwie przyjaciółki Nikola i Julia, uczennice klas mundurowych. – Chcę podążać tą ścieżką, a na początek chciałam sprawdzić się w WOT. Wybrałam ten termin, bo to jest najlepszy czas na szkolenie wojskowe – mówi Nikola, która po szkoleniu podstawowym rozpocznie służbę na stanowisku medyka w dęblińskim batalionie. – W wakacje można odbyć takie szkolenie bezstresowo nie martwiąc się, że zawalimy naukę, czy inne obowiązki – dodaje Julia, przyszły radiotelefonista.
WASZE KOMENTARZE