Piknik wojskowy i przysięga w święto 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Będzie zestaw rakietowy Poprad, czołgi Leopard i nie tylko

Przysięga żołnierzy-ochotników na sztandar 2 LBOT na Placu Zamkowym
Przysięga żołnierzy-ochotników na sztandar 2 LBOT na Placu Zamkowym | fot. 2 LBOT

W sobotę na Placu Zamkowym odbędzie się przysięga nowych żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Po uroczystości żołnierze zapraszają na piknik wojskowy na Błoniach pod Zamkiem. Będzie można obejrzeć transporter opancerzony Rosomak, czołg Leopard i wyposażenie żołnierzy.

Przysięga terytorialsów w święto 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Uroczysty apel z okazji święta 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpocznie się o godz. 12.00 na Placu Zamkowym w Lublinie. Apel poprzedzi msza święta w Kościele Garnizonowym przy Al. Racławickich o godz. 10.15, w intencji żołnierzy i pracowników brygady.

W programie uroczystości jest, m.in. przysięga nowych żołnierzy – ochotników z naszego regionu. Zostaną wręczone listy gratulacyjne i odznaki pamiątkowe 2 LBOT. Uroczystość na Placu Zamkowym zakończy defilada pododdziałów 2 Lubelskiej Brygady OT.

Piknik wojskowy w Lublinie

Natomiast o godz. 13.00 terytorialsi zapraszają na Błonia pod Zamkiem, gdzie odbędzie się piknik wojskowy. Przede wszystkim będzie można zobaczyć sprzęt i wyposażenie żołnierzy 2 LBOT, w tym FlyEye, WARMATE oraz sprzęt specjalistyczny wykorzystywany podczas akcji kryzysowych, oraz zabezpieczania naszej wschodniej granicy.

Z kolei jednostki operacyjne zaprezentują swój ciężki sprzęt bojowy, m.in. Leopardy, Rosomaki, AHS Krab, czy zestaw rakietowy Poprad. Stoiska ze sprzętem przygotują również Żandarmeria Wojskowa, Policja, Straż Pożarna oraz Straż Graniczna. Wiele atrakcji i ciekawostek znajdą dla siebie także miłośnicy starszych militariów.

Ponadto będzie „białe miasteczko” i pokazy udzielania pierwszej pomocy medycznej oraz strzelanie z karabinka GROT amunicją barwiącą. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych – dmuchańce, zabawy, konkurencje sportowe i taneczne, a także pokazy sztukmistrzów. Na scenie wystąpi orkiestra wojskowa z Lublina wraz z solistami. Wszyscy będą mogli skosztować słynnej wojskowej grochówki.

Utrudnienia

W związku z organizacją święta 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz uroczystą przysięgą wojskową, od piątku (26 maja) wieczorem do soboty (27 maja) do godz. 14.00 cały Plac Zamkowy zostanie wyłączony z ruchu. 

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.